Edukacja w stolicy Podbeskidzia została zauważona i oceniona pozytywnie, co poskutkowało wyróżnieniem Bielska-Białej prestiżowym certyfikatem Samorządowy Lider Edukacji. Za co dokładnie miasto otrzymało ów tytuł i jakich zmian w obszarze edukacji możemy spodziewać się w najbliższych latach? Zapytaliśmy o to panią Agnieszkę Hermę, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
– Bielsko-Biała została wyróżniona certyfikatem Samorządowy Lider Edukacji. Czy to duże wyróżnienie? Jak je rozumieć? Za co zostało przyznane?
– Ideą Programu „Samorządowy Lider Edukacji” jest nagradzanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają istotne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji, wspierania młodzieży i współpracy ze środowiskami edukacyjnymi oraz podejmowanie działań mających na celu poprawę i rozwój infrastruktury niezbędnej do realizacji zadań w obszarze edukacji, sportu i kultury.
– Czy tak wielkie docenienie to efekt pracy nauczycieli, organizacji systemu oświaty przez Urząd Miejski czy wszystkiego po części? A może jeszcze innej sprawy?
– W ramach programu doceniono sukcesy szkół i placówek oświatowych, dla których samorząd jest organem prowadzącym, a także sukcesy uczniów i nauczycieli oraz działania samorządu mające na celu rozwój współpracy z instytucjami naukowymi i organizacjami pozarządowymi. Wspomniane wyróżnienie jest więc zasługą całego środowiska edukacyjnego naszego miasta, to efekt wytężonej pracy dyrektorów, nauczycieli, uczniów i rodziców. Nie bez znaczenia jest otwartość i wsparcie władz miasta oraz bardzo dobra współpraca szkół i placówek oświatowych z organem prowadzącym.
– Czego możemy spodziewać się w obszarze edukacji w przyszłości? Czy pani, jako nowa Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, planuje udoskonalać organizację oświaty w mieście? Czy możemy spodziewać się jakiś nowości, które sprawią, że edukacja w Bielsku-Białej będzie jeszcze lepsza?
– Przykładam szczególną wagę do kontynuacji dotychczas podejmowanych działań, projektów, wydarzeń edukacyjnych, których inicjatorką była poprzednia Pani Naczelnik Ewa Szymanek-Płaska, z którą od wielu lat współpracowałam jako doradca metodyczny czy dyrektor Bielsko-Bialskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Niezwykle ważnym jest dla mnie inicjowanie współpracy pomiędzy szkołami i placówkami oświatowymi oraz instytucjami wspierającymi edukację m.in.: poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, ośrodkami doskonalenia nauczycieli, bibliotekami, wyższymi uczelniami oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie organizacji konkursów i przedsięwzięć o charakterze popularno-naukowym. Ta współpraca jest kluczowa w realizacji wielu zadań, między innymi z perspektywy efektywnego wdrażania i organizowania doradztwa zawodowego. Warto tu wspomnieć, że Bielsko-Bialski Model Doradztwa Zawodowego, w którego współtworzeniu uczestniczyłam, został nagrodzony w 2023 roku przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie i jest opisany jako przykład dobrej praktyki stanowiący wzorzec dla innych miast.
Niezwykle istotna jest dla mnie również realizacja miejskich programów edukacyjnych dotyczących różnych obszarów, takich jak edukacja zdrowotna, edukacja ekologiczna, wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży, czy też programy profilaktyczne dotyczące uzależnień.
– Dziękuję za rozmowę.