Dziś zapraszam w miejsce, które powinno być jedną z wizytówek naszego regionu. Jego piękno i położenie sprawiają, że codziennie mogłyby je odwiedzać tłumy turystów. Tak jednak nie jest. Można powiedzieć: na szczęście, gdyż ci, którzy tam dotrą mogą w spokoju podziwiać jego urok. Mowa o wodospadach Kaskady Rodła.
Kaskady Rodła to ok. 25 naturalnych wodospadów i progów wodnych na Białej Wisełce na północno-zachodnich stokach Baraniej Góry. Znajdują się one przy niebieskim szlaku turystycznym prowadzącym z Wisły Czarne na Baranią Górę. Aby do nich trafić, najlepiej dojechać w okolice remizy OSP w Wiśle Czarnym. Stąd idąc wzdłuż Białej Wisełki do Kaskady Rodła dojdziemy w kilkadziesiąt minut, na początek asfaltową drogą, potem górską ścieżką, która jednak nie sprawia większych problemów. Po drodze podziwiać będziemy mogli odkrywki skalne z charakterystycznym ułożeniem skał.
Same wodospady znajdują się na wysokości około 750 metrów nad poziomem morza. Ich wysokość wynosi od 0,5 do 5 metrów. Dwa największe znajdują się w odcinku górnym i mają 3,5 oraz 5 metrów wysokości. Są to najwyższe wodospady w Beskidzie Śląskim.
U podnóża wodospadów znajdują się wyżłobione tzw. kotły eworsyjne - przegłębienia skalnego koryta rzeki. Powstanie kaskad związane jest przede wszystkim z erozyjną działalnością potoku (erozja denna i erozja wsteczna) oraz z odpowiednim ułożeniem warstw skalnych podłoża względem kierunku przepływu wody
Tym, którzy chcieliby się wybrać w tę okolice na troszkę dłuższą, pieszą wycieczkę polecamy ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą na Baranią Górę. Jej trasa biegnie doliną Czarnej Wisełki na szczyt Baraniej Góry, skąd wraca doliną Białej Wisełki do Wisły Czarnego. Kaskady Rodła znajdują się w końcowym odcinku tej trasy.
Wcześniej na trasie ścieżki, na polanie Przysłop, znajdują się: schronisko PTTK, Izba Leśna w starej leśniczówce z 1863 (prezentuje okazy fauny i flory, a jedna z izb stylizowana jest na kancelarię myśliwego) oraz Muzeum Turystyki – Ośrodek Kultury i Turystyki PTTK “U Źródeł Wisły” (zbiory poświęcone głównie turystyce górskiej w Beskidach). Na szczycie Baraniej Góry znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniała panorama.
Trasa powrotna wiedzie wzdłuż Białej Wisełki obok wspomnianych już wodospadów Kaskady Rodła.
Od Wisły Czarnego do polany Przysłop ścieżka pokrywa się z czarnym szlakiem turystycznym. W dalszej części dołącza szlak czerwony z przełęczy Kubalonka i dociera do schroniska. Od polany Przysłop na szczyt Baraniej Góry prowadzą wspólnie trzy szlaki (czerwony, niebieski i zielony), Odcinek ze szczytu wzdłuż Białej Wisełki to szlak niebieski.
foto: Jarosław Zięba