W grudniu ubiegłego roku pojawiła się informacja o planach budowy zbiornika retencyjnego w powiecie bielskim. Potem docierały do opinii publicznej sprzeczne informacje co do formy i miejsca inwestycji. Wszystko sprawdziliśmy.
Zaczęło się od wypowiedzi wojewody śląskiego Marka Wójcika o powstaniu nowego zbiornika retencyjnego w powiecie bielskim, o czym informowaliśmy tutaj. Później okazało się, że rzeczywiście, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w Międzyrzeczu Górnym w gminie Jasienica zaplanowano lokalizację zbiornika retencyjnego (pisaliśmy tutaj). Kolejny odcinek serialu stanowił brak porozumienia co do charakteru przyszłego zbiornika; samorząd gminy Jasienica optował za zbiornikiem tzw. mokrym, czyli wypełnionym na stałe wodą, natomiast Wody Polskie opowiadały się za zbiornikiem tzw. suchym, czyli zalewanym tylko podczas powodzi (pisaliśmy tutaj). A później w planach inwestycji, opublikowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Gliwicach znaleźliśmy informację na temat budowy suchego zbiornika Wieszczęta, na terenie wsi sąsiadującej z Międzyrzeczem Górnym (pisaliśmy tutaj). RZGW potwierdziło istnienie takiego pomysłu, ale wyjaśniając, że nie jest to „twardy wariant”.
Powróciliśmy więc do punktu wyjścia, pytając o losy zbiornika w Biurze Wojewody. Tym razem Iwona Matuszewska, Kierownik Oddziału ds. Obsługi Prasowej poinformowała, że wojewoda nie powiedział tego, co słyszeliśmy. „Wojewoda Śląski nie zapowiedział budowy zbiornika retencyjnego w powiecie bielskim. Mając świadomość tego, że włodarze w powiecie bielskim od lat wskazują na potrzebę budowy nowego zbiornika retencyjnego, udzielane przez Wojewodę wypowiedzi i komentarze do mediów odnosiły się do rozmów z samorządowcami na ten temat.” Jednocześnie po informacje na temat zbiornika odesłała do RZGW w Gliwicach, gdyż to tam zgłoszony był postulat samorządowców umiejscowienia zbiornika w Międzyrzeczu Górnym. Napisaliśmy zatem do RZGW.
RZGW w Gliwicach w odpowiedzi na nasze pytania poinformował, że do najnowszej aktualizacji Programu Planowanych Inwestycji zgłoszone zostało zadanie „Budowa zbiornika Międzyrzecze gm. Jasienica”, a to oznacza, że obecnie nie jest brana pod uwagę inna lokalizacja (czyli w grę nie wchodzą już Wieszczęta, które miesiąc wcześniej pojawiły się w planach).
„W odniesieniu do planowanej inwestycji budowy zbiornika Międzyrzecze w gminie Jasienica informujemy, że zakres przedmiotowej inwestycji obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych decyzji umożliwiających realizację zadania, regulację spraw własnościowych oraz roboty budowlane związane z budową zbiornika, którego zapora zlokalizowana będzie w km 7+871 cieku Jasienickiego w m. Międzyrzecze Górne gm. Jasienica” – informuje Linda Hofman, rzecznik prasowa RZGW w Gliwicach. Podkreśla również, że za sprawą inwestycji wzrośnie ochrona przeciwpowodziowa terenów zurbanizowanych oraz ochrona ekosystemów zależnych od wody, jak również ochrona przed suszą i ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak nawalne deszcze. Szacunkowy całkowity koszt zadania ma wynieść 334 mln zł.
„Zakładany zwyczajowo czas realizacji tego rodzaju przedsięwzięć infrastrukturalnych wynosi ok. 5 lat. Jednak nim zadanie wkroczy w fazę rzeczowej realizacji, zostanie poddane czasochłonnym konsultacjom społecznym oraz koniecznym do uzyskania decyzjom i uzgodnieniom środowiskowym” – dodaje Linda Hofman.
Gdyby okazało się, że znowu ktoś czegoś nie powiedział, nie napisał lub zmienił zdanie, poinformujemy o tym naszych Czytelników.
Fot. Mat86 CC-BY 3.0