Po czterech miesiącach przerwy ruszył nabór wniosków do nowego programu „Czyste Powietrze”. Podwyższono progi dochodowe dla beneficjentów i zwiększono rolę samorządów. Nie będzie już dotacji na piec gazowy.
31 marca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wznowił zreformowany program antysmogowy "Czyste Powietrze". Beneficjenci mogą dzięki niemu uzyskać wsparcie finansowe do termomodernizacji domu jednorodzinnego i wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Nowej odsłonie programu towarzyszą trzy podstawowe cele: skuteczniejsza walka z ubóstwem energetycznym, koniec z tzw. rachunkami grozy, a także eliminacja nadużyć.
Program został wstrzymany pod koniec ubiegłego roku właśnie z powodu wykrytych nieprawidłowości. Najwięcej wątpliwości dotyczyło procedury, w ramach której można było otrzymać najwyższą dotację i zastosować prefinansowanie. W związku z tym NFOŚiGW złożył do prokuratury zawiadomienie dotyczące kilku firm, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie popełniania przestępstw w ramach programu. Podejrzane umowy miały opiewać na ok. 600 mln zł. Od teraz nie każda firma będzie mogła uczestniczyć w programie. Gmina jako operator programu ma pilnować, aby wykonawcami zostały tylko wiarygodne firmy.
Nowością w programie - która ma ograniczyć nadużycia - będą określone maksymalne koszty na poszczególne elementy inwestycji. Wyznaczono też limity dotacji jednostkowych na metr kwadratowy powierzchni ocieplenia stropów, podłóg i ścian oraz za okna. Poziom dotacji (od 40% do nawet 70%) będzie zależał od dochodów składającego wniosek. Nie będzie już dotacji do pieców gazowych. Obowiązkowy stał się audyt energetyczny dla budynków, które mają być objęte modernizacją.
Szczegóły dotyczące programu można znaleźć tutaj.