Zbliża się 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tegoroczne obchody w Bielsku-Białej będą wzbogacone o skromną, lecz ważną uroczystość. Kilka dni wcześniej pożegnamy Jana Dąmbrowskiego, pseudonim Rekin.
1 sierpnia w całej Polsce, również w Bielsku-Białej, zatrzymamy się na chwilę, by uczcić pamięć powstańców warszawskich. Spora grupka powstańców znalazła po wojnie swoje miejsce do życia w Bielsku-Białej. Tak było także z Alicją Tyczkowską, która w czasie powstania była m.in. łączniczką Komendanta Wojskowej Służby Kobiet.
W 81. rocznicę wybuchu Powstania, 1 sierpnia Instytut Pamięci Narodowej organizuje uroczystość oznaczenia grobu śp. Alicji plakietą „Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski”. Wydarzenie odbędzie się o godz. 11.00 na cmentarzu parafii św. Mikołaja przy ul. Grunwaldzkiej (sektor 19, rząd 2, numer grobu 26). Organizatorzy zapraszają bielszczan do uczestnictwa w uroczystości.
W uroczystościach udziału nie weźmie wieloletni Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Bielsko-Biała Jan Dąmbrowski, pseudonim Rekin (więcej o zmarłym pisaliśmy tutaj). Zasłużony dla Bielska-Białej członek Szarych Szeregów zmarł kilka dni temu. Pogrzeb weterana AK odbędzie się w sobotę 26 lipca o godz.12.00 w Kościele NMP Królowej Świata przy ulicy Startowej w Cygańskim Lesie. Pół godziny wcześniej odprawiony zostanie różaniec w intencji zmarłego. Jan Dąmbrowski spocznie w kwaterze żołnierzy AK na cmentarzu przy ul. Willowej.
***
Alicja Tyczkowska urodziła się 24 czerwca 1925 r. w Gawłówku w powiecie płońskim w rodzinie Jana i Feliksy Bafeltowskich. Będąc uczennicą Szkoły Handlowej w Legionowie, w czerwcu 1942 r. przystąpiła do konspiracji wprowadzona i zaprzysiężona przez prof. Wandę Tomczyńską ps. „Ala”, polonistkę, prowadzącą komplety tajnego nauczania, a zarazem Komendantkę Wojskowej Służby Kobiet w Legionowie, przyjmując pseudonim „Czajka”. Otrzymała przydział - VII Obwód „Obroża” (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Rejon I „Marianowo-Brzozów” (Legionowo). Początkowo pełniła służbę jako kolporterka prasy podziemnej i łączniczka, następnie - od czerwca 1943 r. do momentu wybuchu Powstania Warszawskiego - pracowała w prowadzonej przez Wandę Tomczyńską kancelarii sztabu Rejonu I. Na początku 1944 r. ukończyła tajny kurs sanitarny i gospodarczy. Brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka Komendantki WSK, potem przeszła do służby w szpitalu powstańczym Rejonu I, w którym pracowała do końca października 1944 r., kiedy to Sowieci wysiedlili mieszkańców poza linię frontu, do Radzymina. Po uzyskaniu matury w 1946 r. rozpoczęła pracę w Szkole Powszechnej nr 121 w Warszawie. Równolegle podjęła studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które jednak po dwóch latach zmuszona była porzucić z powodów rodzinnych. Od 1953 r. mieszkała w Bielsku-Białej, gdzie też zmarła 17 października 2022 r.
Alicja Tyczkowska była odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Wojska, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Pamiątkową „Syn Pułku”.
Źródło: materiały Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach