Nie żyje Jan Dąmbrowski, pseudonim Rekin – Zasłużony dla Bielska-Białej, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Bielsko-Biała, członek Szarych Szeregów, biorący czynny udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku.
Od wielu lat Jan Dąmbrowski mieszkał i działał społecznie w Bielsku-Białej, miał 92 lata. Dąmbrowski pochodził z patriotycznej szlacheckiej rodziny z Ożarowa Mazowieckiego, gdzie urodził się 29 maja 1933 r. W 1944 r. brał udział w Powstaniu Warszawskim jako członek Szarych Szeregów (formacji harcerskiej „Zawisza”), pełniąc służbę łącznika w Poczcie Polowej pułku „Baszta” na Mokotowie. Zaprzysiężony na stopień strzelca dostarczał pocztę powstańczą pomiędzy żołnierzami Armii Krajowej biorącymi udział w Powstaniu a ludnością cywilną. Wykazał się ogromną odwagą w wykrywaniu gniazd strzelców wyborowych wroga, tzw. „gołębiarzy”, które następnie były likwidowane przez jednostki specjalne Armii Krajowej. Ranny po wybuchu tzw. „krowy” (niemieckie pociski zapalające Nebelwerfer, wypełnione mieszanka fosforową) leczony był w szpitalu w Żyrardowie.
Por. Jan Marian Dąmbrowski za swoją heroiczną walkę doceniony był przez wiele instytucji, m. in. był członkiem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Obozu Dulag 121 w Pruszkowie. Przez kilka lat pełnił funkcję Przewodniczącego Kręgu Starszoharcerskiego oraz Wiceprezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Bielsko-Biała. Przez kilka kadencji pełnił funkcję Prezesa tegoż Oddziału. Był członkiem wielu organizacji kombatanckich, często był zapraszany na spotkania z młodzieżą szkolną, gdzie przedstawiał historię najnowszą Polski w oparciu o swoje osobiste przeżycia z lat okupacji niemieckiej. Na uroczystościach państwowych i rocznicowych pełnił funkcję Dowódcy Pocztów Sztandarowych, reprezentując byłych Żołnierzy Armii Krajowej i Szarych Szeregów.
Za swoje zasługi odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1978), Krzyżem Armii Krajowej (1995), Krzyżem Powstańczym (1995), Krzyżem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość (1995), Medalem „Za Warszawę 1939-1945”, Srebrnym Krzyżem Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami (1997), Odznaką Akcji „Burza” (1994), Medalem „Za zasługi dla Miasta Stołecznego Warszawa” (2010), Medalem „PRO PATRIA” (2012). Ponadto posiada Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny (Nr 12301).
W 2024 roku, na wniosek Stowarzyszenia Krzewienia Etosu Armii Krajowej, Rada Miejska nadała mu tytuł Zasłużony dla Bielska-Białej.
foto: Paweł Sowa/Urząd Miejski w Bielsku-Białej