Kilka tygodni temu opublikowaliśmy na łamach luBBie.pl rozmowę z Konduktorem Przemkiem, który zwrócił uwagę na dobre połączenia Bielska-Białej z innymi częściami Polski i Europy. Gdzie więc można udać się na wakacje bezpośrednio, a gdzie z przesiadką?
Popularną wakacyjną destynacją jest morze. Aby dotrzeć nad Bałtyk z Bielska-Białej nie trzeba podróżować długo. Wystarczy około 6 godzin by bez przesiadek dotrzeć do Gdańska lub nieco dłużej – do Gdyni. Co ciekawe, za kilkanaście miesięcy czas podróży ulegnie skróceniu dzięki podniesieniu maksymalnej prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej.
Podróż z Bielska-Białej na Pomorze wiedzie przez Warszawę. Chcąc zobaczyć stolicę Polski trzeba podróżować nieco ponad 3 godziny. Także bez przesiadek (choć część podróży ich wymaga).
Nie trzeba przesiadać się także w wypadku podróży na Podlasie. Do Białegostoku pociągi jadą z Bielska-Białej około 7 godzin, choć są warianty szybsze. Należy jednak pamiętać, że Białystok to nie Białowieża czy Hajnówka. Podróżowanie po Podlasiu to zaś zupełnie inny temat niż dotarcie z Bielska-Białej do miasta wojewódzkiego na północnym wschodzie.
Bez przesiadek możemy także dotrzeć do stolicy województwa warmińsko-mazurskiego, do Olsztyna. Taka podróż potrwa około 7 godzin. Te okolice obfitują w jeziora i piękną przyrodę.
Popularnym wyborem nie tyle na wakacje, co na tzw. city break, jest Wrocław. Na Dolny Śląsk dotrzemy w około 3 godziny. Również bez przesiadek.
Nieco dłużej, bo około 5 godzin, podróżować będziemy bez przesiadek do jednej z kolebek państwa polskiego, do Poznania.
Przesiadek wymaga większość połączeń Bielska-Białej z Zakopanem. Przy odrobinie elastyczności i determinacji znajdziemy jednak bezpośredni dojazd na Podhale. Wtedy nasza podróż potrwa ponad 3 godziny.
Warto jednocześnie pamiętać, że jeden z ważniejszych węzłów kolejowych w Polsce znajduje się kilka minut drogi od Bielska-Białej. Mowa o węźle rodem z czasów austriackich, o Czechowicach-Dziedzicach. Aby dotrzeć tam z Bielska-Białej potrzeba podróży trwającej od 10 do 15 minut. A dalej? Gdzie dusza zapragnie!
Z Czechowic-Dziedzic dotrzemy choćby i do Wiednia, a z jedną przesiadką w Bohuminie: do Pragi. Są jednak i połączenia bezpośrednie do czeskiej stolicy. Część połączeń bez konieczności zmiany wagonu zaprowadzi nas także do Bratysławy i Budapesztu. Na liście stacji bezpośrednich znajdziemy także Monachium. Jest więc z czego wybierać!
Nie da się jednak ukryć, że o ile podróż jednej osoby koleją to świetny wybór, o tyle rodzina w modelu 2+2 musi liczyć się ze sporym kosztem podróży. Oczywiście pociechy mogą liczyć na atrakcyjne ceny, a PKP wychodzi na przeciw i udostępnia turystom wagony rodzinne. Ponadto bilety kupowane z wyprzedzeniem są odpowiednio tańsze. Wyprawa koleją nie musi być więc zatrważająco droga. Należy jednak ją zaplanować i dobrze przemyśleć. W przypadku wyjazdu spontanicznego koszty mogą okazać się głównym wrogiem oferty kolejowej. Z drugiej strony jednak podczas podróży nie musimy być ciągle skoncentrowani, a np. nad polskie morze dotrzemy w czasie niedostępnym dla samochodów. W trakcie podróży możemy zaś wypoczywać, spędzać czas z bliskimi i jeść posiłki – choćby i dostarczane na nasze miejsce w przedziale. Warto więc mieć na uwadze taką formę podróżowania.
foto: Michozord (Wikipedia.pl) CC BY-SA 4.0