Prezydent Miasta zdecydował, że dla drugiego etapu budowy Północnej Śródmiejskiej Obwodnicy Miasta nie będzie konieczne sporządzenie „Oceny odziaływania na środowisko”. Decyzja zapadła mimo, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny uznał sporządzenie oceny za niezbędne.
Inwestycja o której mowa to planowana budowa odcinka drogi od ul. Wyzwolenia do ul. Krakowskiej. Długość projektowanej drogi wyniesie 1800 m, będzie ona przebiegać mniej więcej wzdłuż obecnej ul. Krakowskiej, przejmując część ruchu tranzytowego.
Prezydent Miasta, rezygnując ze sporządzenia „Oceny oddziaływania na środowisko” argumentuje, że prace budowlane będą miały ograniczony w czasie i odwracalny wpływ na środowisko. Inwestycja wiąże się też z niewielkimi emisjami spalin do atmosfery a oddziaływanie akustyczne jest nieuniknione i może być ograniczone tylko poprzez zakaz prac w porze nocnej.
Przed przystąpieniem do prac inwestor musi przygotować plac budowy, w związku z czym ulegnie wycięciu zieleń o powierzchni 3,56 ha, w tym olchy, orzechy, wierzby, jesiony, krzewy kaliny i tarniny. Łącznie do wycinki przeznaczono ponad 400 drzew o obwodzie pnia powyżej 50 cm. Na terenie planowanej inwestycji nie stwierdzono obecności siedlisk zwierząt i roślin chronionych.
Prezydent Miasta podjął decyzję o rezygnacji z „Oceny oddziaływania na środowisko” po konsultacjach; stanowisko Prezydenta podzieliła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Katowic oraz Wody Polskie, natomiast Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej przekazał opinię o konieczności sporządzenia „Oceny”.
W decyzji o rezygnacji ze sporządzenia „Oceny” zawarto jednak szereg wymagań i obostrzeń wobec inwestora (czyli MZD), dotyczących ochrony środowiska. Między innymi prace będą mogły się rozpocząć po uprzednim sprawdzeniu czy nie ma na terenie budowy stanowisk i siedlisk chronionych roślin, grzybów i zwierząt; wycinka drzew ma nastąpić poza okresem lęgowym ptaków; należy ponownie sprawdzić, czy w dwóch starych bunkrach przewidzianych do wyburzenia nie gnieżdżą się nietoperze a narzut kamienny na nasypach ma umożliwiać poruszanie się małych zwierząt. Dodatkowym nadzorem przyrodniczym będą objęte prace związane z umocnieniem skarp i dna cieku wodnego w rejonie ul. Wapiennej (ze względu na tarło ryb). W celu ograniczenia śmiertelności płazów MZD będzie musiało wyznaczyć dwa przejścia dla małych zwierząt. Projektowane ekrany akustyczne mają być pomalowane w sposób ostrzegający ptaki przed kolizją.