650 w Bielsku-Białej i ponad 640 w powiecie bielskim – tyle wniosków złożyli rodzice starający się o pomoc w ramach świadczenia „Aktywnie w żłobku”. W całym województwie śląskim jak dotąd złożono 17,2 tys. wniosków dotyczących 17,4 tys. dzieci.
Świadczenie „Aktywnie w żłobku” jest jedną z trzech możliwości otrzymania wsparcia z programu „Aktywny rodzic”, o czym pisaliśmy tutaj. Jak dotąd właśnie świadczenie „Aktywnie w żłobku” cieszy się wśród rodziców największym zainteresowaniem spośród wszystkich trzech oferowanych świadczeń, o czym informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W województwie śląskim najwięcej wniosków – co oczywiste – złożono w Katowicach: ponad 1,9 tys. W całym kraju złożono 167,5 tys. wniosków o świadczenie „Aktywnie w żłobku” na 170,2 tys. dzieci.
Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów opieki na dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. - Od października rodzice dzieci w wieku od roku do trzech lat życia mogą złożyć wniosek na jedno z trzech świadczeń z programu Aktywny Rodzic: „Aktywni rodzice w pracy”, „Aktywnie w żłobku” i „Aktywnie w domu”. Najpopularniejszym świadczeniem zarówno w kraju, jak i w Śląskim jest program „Aktywnie w żłobku” – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Dofinansowanie w ramach programu „Aktywnie w żłobku” wynosi do 1500 zł miesięcznie na dziecko, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności – do 1900 zł. Aby ZUS mógł je przyznać, dziecko musi być wpisane do rejestru lub wykazu przez żłobek, klub dziecięcy, lub dziennego opiekuna. Jest to niezbędne.
Informacje o okresie uczęszczania dziecka do placówki oraz o kwocie miesięcznej opłaty za placówkę ZUS pobiera elektronicznie z rejestru żłobków i wykazu dziennych opiekunów, prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Ważne, aby placówki na bieżąco wprowadzały odpowiednie dane nie później niż do 5. dnia roboczego następnego miesiąca. Brak wypełnienia w rejestrze żłobków lub klubów albo wykazie dziennych opiekunów kwoty faktycznie poniesionej opłaty za dziecko może spowodować wydłużenie czasu oczekiwania na środki lub w pewnych przypadkach wręcz uniemożliwić ich wypłatę – dodaje Beata Kopczyńska.
W ramach programu „Aktywnie w żłobku” ZUS ma przekazać dofinansowanie bezpośrednio na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub na rachunek bankowy dziennego opiekuna, który prowadzi własną działalność.
Fot. pexels