Długie weekend sprzyja spacerom. Z Bielsku-Białej najczęściej chodzimy na Kozią Górkę, Szyndzielnię, Klimczok czy Magurkę. Proponuję wyjście na troszkę oddalony od Bielska-Białej, ale jednak niedaleki, Groń Jana Pawła II, jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Małego.
Mający wysokość 890 m n.p.m. szczyt początkowo nosił nazwę Jaworzyna, jednak ze względu na częste wizyty Papieża Polaka został na jego cześć nazwany Groniem Jana Pawła II. Papież latem przybywał tutaj pieszo, zaś zimą jeździł na nartach. Po raz ostatni wszedł na Jaworzynę i pobliski Leskowiec jako kardynał w roku 1970, po mszy, odprawionej z okazji 25-lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Na cześć Papieża Polaka górę nazwano w 1981 roku z inicjatywy działaczy Oddziału PTTK w Wadowicach. Zaczęła ona obowiązywać od 1982 roku, od obchodów 50 rocznicy istnienia schroniska. Przez ponad 20 lat funkcjonowało podwójne nazewnictwo, jednak 31 grudnia 2003 roku nazwa :Groń Jana Pawła II" została oficjalnie ogłoszona w Dzienniku Ustaw i obecnie jest jedyną obowiązująca nazwa szczytu.
Pod szczytem w 1995 roku wzniesiono kaplicę, w której znajduje się fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r. oraz ołtarz z inskrypcją: Jest nas troje: Bóg, góry i ja. Obok kaplicy stoi stalowy krzyż poświęcony ludziom gór. Jest tutaj także kilka kapliczek oraz pomnik Jana Pawła II.
Poniżej kaplicy znajduje się, wybudowane w 1933 roku przez oddział Polskiego Towarzystwo Tatrzańskiego w Wadowicach, schronisko turystyczne. Powstało w zaledwie trzy miesiące, a koszt budowy wyniósł 12 000 złotych. Pod szczytem drewniany domek na podmurowaniu, zupełnie prosty i zwyczajny, nie chorujący na stylowość. To było pierwsze w tej części Beskidu Małego schronisko – tak wspominał swą obecność na otwarciu Władysław Krygowski, działacz Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Od samego początku schronisko stało się tak popularne, że już po roku dobudowano do niego jadalnię i powiększono kuchnię.
Na Groń dojść można szlakiem „Białych serc” z Rzyk oraz kilkoma szlakami turystycznymi z okolicznych miejscowości. Prowadzi tędy także Mały Szlak Beskidzki (kolor czerwony) z Bielska-Białej przez Porąbkę, Żar i Przełęcz Kocierską. W drugą stronę szlak ten schodzi do Krzeszowa i dalej aż na Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym.
NIespełna piętnaście minut od Gronia Jana Pawła II znajduje się szczyt Leskowca. W rozciągającej się na nim polany roztacza się piękny widok na Babią Górę i Pilsko. W pogobne dni zobaczyć można Tatry.