O tym, że sport to zdrowie wie niemal każdy. Przynajmniej teoretycznie. A jak wygląda praktyka? Tak sobie. W 2023 roku przeprowadzono badania Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia, a ich wyniki nie napawają optymizmem. O ile do czasu pandemii aktywność fizyczna Polaków z roku na rok rosła, to już po 2019 zaczęła spadać. Jedynie co czwarty z nas ćwiczy dwa-trzy razy w tygodniu, a tylko co dziesiąty robi to codziennie. Te pandemiczne czasy bardzo Polaków rozleniwiły. Sprawiły, że pozytywny trend się odwrócił i wielu z tych, którzy wcześniej wsiadali na rower albo zakładali buty do biegania, woli usiąść na kanapie.
Ci, którzy już poświęcają swój czas na ruch, najczęściej wybierają właśnie rower. Na drugim miejscu znalazło się bieganie. I tutaj chciałbym się zatrzymać, bo wydaje mi się, że nie ma lepszego, tańszego i bardziej dostępnego sportu niż kilkukilometrowy trucht po okolicy. Jeśli już kanapowiec zmotywuje się, by podnieść tyłek i ruszyć na trasę, to naprawdę nie potrzebuje wiele. W zasadzie na początek wystarczą wygodne buty, spodenki i koszulka. Nie potrzeba karnetów, drogich gadżetów, planów treningowych – to wszystko można dokładać z czasem. Najpierw ważne są chęci.
Bieganie jest sportem polecanym osobom chorym na nadciśnienie tętnicze, ponieważ obniża ciśnienie i zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, miażdżycę, zawał serca, udar mózgu i inne. Udowodniono również, że uprawianie tego sportu obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę. Kilka minut truchtu sprawia, że nastrój ulega znacznej poprawie. Psychoterapeuci sugerują nawet, że część problemów można "wypocić" – w tym przypadku wybiegać. Te fakty są pewnie powszechnie znane (znów dla wielu tylko teoretycznie), ale ostatnio znalazłem informacje, że bieganie wydłuża życie.
Badacz Duck-Chul Lee wraz ze swoim zespołem doszedł do zaskakujących wniosków. Przez lata badał osoby niebiegające i biegaczy i odkrył, że ci drudzy żyją średnio trzy lata dłużej niż pierwsi. I to bez względu na to, jaki tryb życia prowadzą (piją, palą czy mają nadwagę). Biegacze znacznie obniżają też u siebie ryzyko przedwczesnej śmierci (od 25 do nawet 40%).
W zeszłym roku grupa opublikowała "Time Spent Jogging/Running and BiologicalAging", w której przedstawiła odważne wnioski. 75 minut biegu tygodniowo może wydłużyć życie nawet o 12 lat!
Biegajmy! Oczywiście z rozsądkiem, bo przecież "sport to zdrowie", ale "co za dużo, to nie zdrowo".