Mroźna niedziela, dzień chyli się ku zachodowi, a pod nogami śnieg skrzy. Tymczasem w auli Towarzystwa im. Mikołaja Reja ma miejsce gorąca premiera filmowa, której data przypada na Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością.
Bielski pokaz "Trojanek" jest jednym z trzech, które było można zobaczyć w Europie, bowiem udział w wydarzeniu biorą także organizacje społeczne z Grecji i Portugalii.
W ekranizacji widowiska, oprócz profesjonalnych artystów udział biorą amatorzy, a wśród nich osoby z niepełnosprawnością.
Przedstawienie powstało z inspiracji antyczną historią, ale poruszany w nim temat losów kobiet jest ponadczasowy. W przejmujący sposób dotyka zagadnień dotyczących prześladowania, przemocy i dyskryminacji. Działania twórcze nawiązują do greckiej tragedii „Trojanki” Eurypidesa, tekstu literackiego, który jako pierwszy traktował o katastrofalnych skutkach wojny i przymusowego wysiedlenia ludzi, nieszczęściach, które dotykają przede wszystkim kobiety i dzieci. Pokazuje ich cierpienie w niebezpiecznym świecie i utrzymujące się zagrożenie wojną oraz jej konsekwencjami.
To, co wyróżnia spektakl na tle innych o podobnej problematyce, to działania sceniczne rozgrywające się w różnych konwencjach, czerpiących ze sztuki teatru lalek i żywego planu. Ta bardzo surowa forma przekazu sprawia, że publiczność zgromadzona na widowni chłonie treści każdą komórką swojego ciała. Współczesna sztuka ma bowiem to do siebie, iż daje odbiorcy ogromne pole do uruchomienia własnej wyobraźni. Nie daje widzowi gotowych rozwiązań, ale zmusza go do myślenia. Udział w takim wydarzeniu powoduje, że odbiorca po spektaklu nie jest w stanie tak po prostu wstać i "z kina w życie wyjść". Usłyszane treści i oglądnięte obrazy jeszcze długo będą w nim pracować. Tym bardziej, że w filmie biorą udział osoby z niepełnosprawnościami, które w czasach, gdy historia „Trojanek” powstawała, były wypychane poza nawias społeczeństwa i odzierane z godności.
***
Widowisko „Trojanki” jest współfinansowane z programu Kreatywna Europa i realizowane w ramach projektu D.I.V.A. - różnorodność, włączenie i widoczność w sztuce.
D.I.V.A. – Diversity, Inclusion and Visibility In Arts, to projekt, którego celem jest zwiększenie odporności i wyzdrowienia po pandemii, która spowodowała depresję kulturową oraz zapewnienie partnerom perspektyw budowania potencjału poprzez współpracę, wymianę dobrych praktyk i dzielenia się doświadczeniami. W ciągu ostatnich kilku lat mali operatorzy kulturalni najbardziej ucierpieli pod względem operacyjnym i finansowym związanym z możliwością tworzenia dzieł kreatywnych, zwłaszcza ci, którzy już wcześniej borykali się z trudnościami np. grupy wykonawców niepełnosprawnych.