Kilka dni temu przeczytałem, że jedno przyjęcie weselne uratowało życie wszystkim mieszkańcom niewielkiej wioski w Maroku, kiedy po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi runęły ich domy, oni celebrowali pod gołym niebem.
Potraktowałem to jako omen, z którym podzielę się z Wami, ten pierwszy, i mam nadzieję nie ostatni, raz na łamach nowego portalu mego ukochanego miasta. A tekst łączy szczęśliwie dwie moje największe pasje: podróże i muzykę.
Czy nasze zielone Beskidy w jakikolwiek sposób łączą się z subsaharyjskim Marokiem? Okazuje się, że tak! Nie wszyscy o tym wiedzą więc postaram się wpuścić nieco światła.
Anetę i Mustaphę poznałem na koncercie w bielskiej Klubokawiarni Aquarium. On śpiewał i grał na gitarze melancholijne saharyjskie ballady, a gościnnie – także na gitarze – towarzyszył mu Leopold Zawadzki. Ona dyskretnie komentowała co się dzieje i jak to inaczej brzmi przy ognisku ze słynną herbatą nomadów na pustyni. Ale i o tym, że Mustafa śpiewa w języku Hassānīya. O bogu, rodzinie, roślinach, wodzie której tak bardzo tam brakuje, o wszystkim co go tam otacza. I że tekst w oryginale jest dialogiem kobiety i mężczyzny, który powstaje symultanicznie na żywo. Co ciekawe jest to nad wyraz podobne do pieśniczek drużbów i pytaczy na weselach, które znamy m.in. z Beskidów. Aneta i Mustapha od wielu lat prowadzą Stowarzyszenie Współpracy Polsko - Marokańskiej "Africae Deserta Project", gdzie realizowany jest projekt „Górale na Saharze - Nomadzi w Beskidach”.
Tak, przez różnice poznajemy podobieństwa!
Etnografka Aneta Okupska jest podróżniczką, animatorką kultur, z niesłabnącą pasją propaguje kulturę Górali Śląskich i Żywieckich. Tu w Polsce, i za granicą. Pochodzi z Kamesznicy, z tradycyjnej rodziny kultywującej tradycje przodków ziemi żywieckiej. Organizuje wyprawy podróżnicze, imprezy, spotkania, festiwale w Polsce (EtnoFestival „Etnopole” – w Ustroniu, i Wiśle), ale i za granicą. Jest laureatką tytułu Oryginalna Kobieta Śląska Cieszyńskiego, współautorką przewodników po Maroku.
Mustapha El Boudani grywa z polskimi jazzmanami, z góralami, a górale z ziem żywieckich – za jego sprawą – wędrują na Saharę, m.in. na festiwal w El Ghizlane, do rodzinnej wioski Mustaphy aby sprawdzić tam swoje głosy, instrumenty, a przede wszystkim porównać jak ludzie z odległego kręgu kulturowego reagują na muzykę z Beskidów. Urodził się na Saharze, marokańskiej Saharze. O tym, że nomadzi na pustyni mają twarde życie wiedzą prawie wszyscy. Mieszkają w namiotach, muszą podróżować za wodą, jeśli są zwierzęta – prowadzą bardziej osiadły tryb życia, jeśli ich nie ma są w ciągłej drodze… Ludzie hardzi, z zasadami.
Saharyjczycy dbają o zachowanie dobrych relacji między dziećmi i rodzicami, wszystkimi krewnymi. Mają świadomość, że im wiele zawdzięczają. Z szacunkiem dbają o te relacje wystrzegając się problemów, tak aby się nie zamykać na siebie ale szukać w nich spełnienia w szczęściu. Można tego uszczknąć w czasie wypraw organizowanych przez Anetę i Mustaphę w saharyjskie przestrzenie Maroka południowego, …jak w filmie „Pod osłoną nieba”.
Wróćmy jednak na ziemię. W południowym Maroku, w szczególności w tamtejszych górach Atlasu, trwa walka z czasem, pod gruzami mogą wciąż być uwięzieni ludzie. Pozostali przy życiu szukają krewnych i sąsiadów, którzy zaginęli. Nadzieje mają także ratownicy, którzy przybyli z pomocą także zza granic Maroka, także i z Polski. Można pomóc nie ruszając się z miejsca. Są liczne zbiórki, wśród nich i ta we współpracy z Polską Misją Medyczną: . https://pomagam.pl/maroko.
Nie bądźmy obojętni! Górale na Saharze - nomadzi w Beskidach!
Najbliższe wydarzenia: EL BOUDANI MUS (Nomad z Maroka)
· 15.10 zagra na II edycji festiwalu Ethno Jazz Beskidy u boku Piotra Damasiewicza w Ethno Jazz World Beskidy Orchestra, 16.00 – 18.00 Plac przy Remizie Strażackiej w Bystrej, ul. Klimczoka 105 (Gmina Wilkowice)
· 21.10 wystąpi w ramach IX edycji festiwalu Jazz&Literatura w Siemianowicach Śląskich.
Marek Tomalik – Podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog, bielszczanin. Pasjonat sztuki aborygenów i znawca Australii, do której wraca systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” oraz wielu innych imprez artystycznych. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Stały współpracownik National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach. Dwukrotny laureat Kolosów. Obecnie ma swoją audycję podróżniczą w RMF Classic. Australia to jego „miejsce na ziemi”, zawsze jednak wraca w Beskidy. Autor czterech książek o piątym kontynencie: „Australia, moja miłość”, „Lady Australia” i „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia” i „9 OGNISK”. Strona Marka: www.australia-przygoda.com