Jutro kolejny bieg na orientację pn. Bielsko-Biała Nocą. Tym razem zawodnicy będą poszukiwać z mapą punktów kontrolnych w Wapienicy. Start i meta na stadionie lekkoatletycznym.
To już 11 sezon miejskich imprez na orientację w Bielsku-Białej. Zaczęło się od zapału pasjonatów, którzy dawno, dawno temu biegali na orientację w barwach BZS Start i takich, którzy starują w takich biegach do dzisiaj. Z czasem grono nieformalnych organizatorów wsparli KSR TKKF „Beskidek”, BBOSiR oraz Miasto Bielsko-Biała. Obecnie bielskie biegi na orientację stają się coraz bardziej popularne nie tylko na Podbeskidziu.
W tym roku będzie to drugi bieg w Bielsku-Białej. Pierwszy we wrześniu zorganizowano w Mikuszowicach Śląskich. W listopadzie po raz pierwszy zawodnicy będą biegać na Złotych Łanach, a w grudniu w świątecznej scenerii opanują centrum miasta.
- Średnio startuje koło 350 osób – mówi Kamila Wojarska, jedna z inicjatorek biegu. – Jest wśród nich coraz więcej bielszczan. Niektórzy dzięki nam trafili do klubów sportowych. Zwyczajowo przyjeżdżają też do nas też Czesi z okolic Ostrawy. Co prawda traktują start u nas jako trening, ale miło, że doceniają poziom organizacyjny. Biorą także udział kluby ze Śląska i Małopolski.
W biegach na orientację zasady są bardzo proste. Mając w ręku dokładną mapę (w skali 1:4000), trzeba pokonać wyznaczoną trasę i potwierdzić to, znajdując wskazane na mapie punkty kontrolne. Kiedyś potwierdzało się to perforatorami, gdzie każdy punkt miał inny kod. Obecnie stosuje się chipy zbliżeniowe. Na trasach poza miastem niezbędna okazuje się również busola, chociaż przydatna jest i w miejskiej zabudowie. W wersji sportowej liczy się czas pokonania trasy. Ale tego typu imprezy mają również walory rekreacyjne. Jedna z tras przygotowana jest specjalnie dla rodzin. – Pomiary czasu są co prawda prowadzone, ale nie ma końcowej klasyfikacji na czas – tłumaczu Kamila Wojarska. – To w tej wersji sport rodzinny.
W ramach Bielska-Białej Nocą na zawodników oczekiwać będą trasy dostosowane do możliwości, podzielone na kobiece i męskie, z możliwością startu indywidualnego lub zespołowego. Najdłuższa i najtrudniejsza trasa będzie liczyć ponad 4 km. Dla średniozaawansowanych – ponad 3 km, a dla początkujących – ponad 2 km. Trasa rekreacyjna, również o długości ponad 2,5 km przeznaczona będzie również dla seniorów. Z pewnością oprócz okazji do rywalizacji będzie to również szansa na świetną zabawę, ale też na naukę orientacji w terenie.
Fot. FB Bielsko-Biała Nocą