Od 1990 roku w dowód uznania dla pracy wszystkich pracowników służb społecznych obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego.
Pracownik socjalny to zawód wciąż niedoceniany i mało znany. Trudno sobie wyobrazić co przeżywają i jakie emocje towarzyszą tym wszystkim, którzy na co dzień stykają się z ludzkim nieszczęściem, pogmatwanym losem, biedą, chorobą, patologiami. Wyzwania z jakimi codziennie spotykają się pracownicy socjalni można śmiało zaliczyć do tych najtrudniejszych.
Niepełnosprawność, bezdomność, bezrobocie, uzależnienia, wspieranie rodzin dysfunkcyjnych - to tylko niektóre z zadań, które na co dzień wykonują pracownicy socjalni.
Głównym zadaniem pracowników socjalnych jest pomaganie osobom bądź całym rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Pracownik socjalny wspiera, udziela informacji i wskazówek, które pomagają w samodzielnym uporaniu się z problemem – przyczyną trudnej sytuacji życiowej (m.in. informuje o przepisach prawnych, udziela porad dotyczących możliwości rozwiązywania problemów i udzielania pomocy przez właściwe instytucje państwowe, samorządowe i organizacje pozarządowe, dysponuje pełną informacją o przysługujących świadczeniach i dostępnych formach pomocy).
Wydawać by się mogło, że w takim bogatym mieście jak Bielsko-Biała pracownicy socjalni nie mają zbyt wiele do roboty. Niestety tak nie jest. Pracownicy bielskiego MOPS-u i innych placówek socjalnych mają pełne ręce roboty. W ubiegłym roku pomoc Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uzyskało 3689 osób, ponad 2% mieszkańców miasta. Najczęściej występujące przyczyny trudnej sytuacji życiowej osób objętych wsparciem to długotrwała lub ciężka choroba (1721 osób), niepełnosprawność (1204 osoby), ubóstwo (813 osób) i dopiero na czwartym miejscu – alkoholizm (396). A przecież oprócz MOPS w mieście działa jeszcze mnóstwo organizacji pozarządowych, udzielających wsparcia potrzebującym (o społecznych inicjatywach w tym zakresie pisaliśmy tutaj: Zarazić "robieniem dobra", Zupa to tylko pretekt, Na scenie zycia, Każdy z nas wyrzuca ćwierć tony żywności rocznie do kosza).
Bielski MOPS zatrudnia 66 pracowników socjalnych, którzy pracują „na pierwszej linii”, w bezpośrednim kontakcie z podopiecznymi. Ale oprócz nich w ośrodkach wsparcia typu dzienne i środowiskowe domy pomocy pracuje 61 pracowników, w domach pomocy społecznej – 151 pracowników, w warsztatach terapii zajęciowej – 24, a w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (domy dziecka i rodzinne domy dziecka) – 73 osoby. Na zasadzie wolontariatu w pracy socjalnej pomagało w zeszłym roku aż 135 wolontariuszy.
Dziś wszystkim pracującym na rzecz tych słabszych, a szczególnie pracownikom socjalnym, w imieniu redakcji LuBBie.pl składamy serdeczne życzenia! Życzymy wytrwałości w towarzyszeniu Waszym podopiecznym w trudnych sytuacjach i jak najwięcej sukcesów w przywracaniu ich do normalnego życia i świata.