Do 20 października mieszkańcy mogą wypełniać ankietę „Twój Las Społeczny” przygotowaną przez Inicjatywę Las Wokół Miast. Ankieta ta jest konsekwencją utworzenia zespołu, który ma opracować szczegółowe zasady i wskazać obszar lasu wokół Bielska-Białej, gdzie powstanie Las Społeczny.
Zespół został powołany na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Do tej pory zorganizował dwa spotkania, w którym poza stroną społeczną uczestniczyli bezpośredni beneficjenci gospodarki leśnej, eksperci ze świata nauki oraz przedstawiciele samorządów Bielska-Białej, Kóz, Wilkowic i Jaworza. O lasach społecznych pisaliśmy już tutaj. Natomiast o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie inicjatywy utworzenia Lasu Społecznego – tutaj.
W ankiecie znajdują się m. in. takie pytania, jak np.: „Które fragmenty lasów, są ważne dla Ciebie lub Twojej społeczności?” „Czy spotkałaś/eś się kiedyś z przypadkami, gdy cenne dla Ciebie obszary leśne zostały wycięte lub zdewastowane?” czy „Które miejsca, chciałbyś/ chciałabyś chronić i dlaczego?”
Można również w niej wskazać, w jaki sposób kawałek lasu, który miałby zostać lasem społecznym, byłby wykorzystany. Do wyboru jest miejsce: wypoczynku i rekreacji, spacerów indywidualnych, z rodziną, przyjaciółmi lub psem, zbierania grzybów, ziół oraz runa leśnego, turystyki pieszej i rowerowej, uprawiania sportu, miejsce obserwowania przyrody i działalności edukacyjnej, dostarczania przeżyć estetycznych, duchowych i religijnych, kontemplacji piękna przyrody i krajobrazu, miejsce zapewnienia warunków dla rozwoju bioróżnorodności, zapewnienia wytchnienie od gorąca, oczyszczania powietrze, zapewniania wody do picia dla ludzi i zwierząt, ochrony przed powodzią, zatrzymywania wody jak „gąbka” i miejsce ochrony przed erozją gleb i osuwiskami.
Lasy społeczne mają być wyznaczone przy dużym udziale strony społecznej i każdy może włączyć się do tego procesu. Będą one wyznaczane głównie w oparciu o kryteria Ministerstwa Klimatu i Środowiska, takie jak:
1. Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności.
2. Lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie lub turystycznie.
3. Tereny leśne w sąsiedztwie ośrodków wypoczynkowych, hoteli.
4. Lasy położone w sąsiedztwie zwartej zabudowy.
5. Lasy uzdrowiskowe lub użytkowane w celach zdrowotnych.
6. Obszary cenne z uwagi na usługi ekosystemowe (czyli wszelkie korzyści jakie naturalne ekosystemy zapewniają społeczeństwu, wliczają się w to również zapewnienie wody pitnej, ochrona przed powodzią, erozją i osuwiskami)
7. Obszary istotne dla zaopatrzenia w wodę.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Inicjatywy Las Wokół Miast (tutaj). Natomiast link do ankiety znajduje się tutaj.