W ramach prywatnego mecenatu ukazała się właśnie nowa ciekawa pozycja dotycząca lokalnej historii. Od dziś „Kształty użyteczne” są dostępne w Księgarni Klimczok.
„Kształty użyteczne. O meblach giętych z Podbeskidziem w tle. Fabrykanci, ludzie i produkty” to opowieść o historii przemysłu meblarskiego w naszym regionie. Opowieść snuta z perspektywy przedsiębiorców i pracowników, wywodzących się z okolicznej ludności. Książka to także ciekawe spojrzenie na historię samych mebli giętych jako produktu łączącego walory użytkowe z estetycznymi.
Autorami poszczególnych części są uznani historycy: Piotr Kenig opisał „Dawne fabryki mebli giętych w Bielsku i okolicy”, Jacek Kachel napisał o „Małej ojczyźnie pracowitych ludzi”, a Ewa Janoszek jest autorką rozdziału pt. „Meble gięte jako dzieła sztuki”. Całość zamyka krótki tekst opisujący historię spółki Prosperplast, nawiązującej do pięknych tradycji opisanych w książce poprzez produkcję mebli; choć z innego surowca, to także ciekawych wzorniczo i tak samo użytecznych.
Nie jest to publikacja reklamowa, z uwagi na autorów poszczególnych części można ją traktować jako wartościowe źródło informacji historycznych. Wydanie „Kształtów użytecznych” jawi się w tym kontekście jako godny pochwały przykład prywatnego mecenatu, wspierającego lokalne badania historyczne.
Od dziś książka jest dostępna w Księgarni Klimczok. W styczniu rozpocznie się promocja wydawnictwa, zaplanowane są m.in. spotkania promocyjne w Książnicy Beskidzkiej i bibliotece w Buczkowicach.