Zabytkowy kościół w Mikuszowicach Krakowskich przejdzie renowację. Obejmie ona kilka obszarów, a dzięki pracom bezcenna świątynia stanie się jeszcze piękniejsza. O planowanych działaniach opowiedział portalowi luBBie.pl ks. dr Grzegorz Klaja, proboszcz parafii św. Barbary.
Drewniany kościół pod wezwaniem świętej Barbary to świetny przykład nowożytnego wiejskiego budownictwa sakralnego na pograniczu historycznej Małopolski i Śląska. O takie obiekty trzeba dbać, co dobrze wiedzą parafianie z Mikuszowic Krakowskich. Jak powiedział nam ksiądz Klaja, dzięki staraniom i ofiarności lokalnej społeczności kościół jest w dobrym stanie, a wiele prac zostało już wykonanych, np. konserwacja ołtarzy czy bram wejściowych. Są jednak i takie wydatki, których lokalna społeczność nie jest w stanie udźwignąć. I tu z pomocą przyjdzie Program Odbudowy Zabytków.
– W programie prac przewidywane są trzy inwestycje, trzy różne działania. Niektóre z nich są pilne i konieczne już dziś, a inne byłyby potrzebne wkrótce, gdyby ich nie wykonano teraz – tłumaczy nam ks. dr Grzegorz Klaja.
Pierwszą z prac jest pełna konserwacja dachu z gontu. Jak zauważa proboszcz kościoła św. Barbary, są to działanie rutynowe i wręcz obowiązkowe. Każdy posiadacz gontu musi przeprowadzać konserwację co najmniej raz na 10 lat. Ale to nie koniec. – Dodatkowo chcemy przeglądnąć więźby i sprawdzić czy nie trzeba zastosować np. środków owadobójczych – mówi ks. Klaja.
– Drugi obszar prac to pełna konserwacja techniczna i estetyczna polichromii wewnątrz kościoła. Ona obecnie nie jest w złym stanie, tak jest oceniana, natomiast jeśli pojawiła się możliwość, to wystąpiliśmy o wsparcie konserwacji, bo za kilka lat stan polichromii uległby pogorszeniu, a konserwacja stałaby się konieczna i pilna. A jeśli wtedy nie byłoby możliwości uzyskania wsparcia, to byłby problem, gdyż samej parafii nie stać na taką konserwację. To są kwoty wynoszące ponad 2 miliony złotych. Takie prace konserwatorskie są więc możliwe tylko przy wsparciu kogoś z zewnątrz – mówi proboszcz parafii w Mikuszowicach Krakowskich.
A polichromii w kościele św. Barbary jest wiele i są one niezwykle kunsztowne. Znajdziemy je na wszystkich ścianach oraz suficie.
– Ukazują historię życia i męczeństwa św. Barbary, głównej patronki naszego kościoła. Ponadto jest tzw. wątek katolicki ukazujący podstawowe ilustracje wykonywane zawsze w historycznych kościołach katolickich, jak apostołowie, sprawy ostateczne czy święci, np. św. Mikołaj czy św. Jan – opowiada ks. Klaja. Jak dodaje, polichromie w Mikuszowicach Krakowskich to dziełu sztuki najwyższej klasy, gdyż nigdy nie były przemalowywane, a jedyna „ingerencja” to ich konserwacja.
Ostatnim elementem prac związanych z Programem Odbudowy Zabytków jest działanie w obszarze bezpieczeństwa i profilaktyki. To nowoczesny monitoring, który zastąpi rozwiązania stosowane obecnie. Pozwoli to jeszcze lepiej chronić bezcenny zabytek, który jest – jak zauważa ks. dr Grzegorz Klaja – „unikatowym dobrem dla nas, wierzących, ale i dla całej kultury narodowej”.