Również i w tym roku na stokach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego pojawią się policyjne patrole narciarskie. Przez najbliższe 6 tygodni, w okresie zimowym i podczas ferii, dwuosobowe zespoły funkcjonariuszy będą codziennie pełnić służbę na trasach narciarskich w Szczyrku, Wiśle, Ustroniu, Korbielowie oraz na Pilsku. Dodatkowo zmotoryzowane patrole będą mieć na oku drogi dojazdowe oraz parkingi przy stacjach narciarskich.
W tym roku w patrolach narciarskich udział weźmie 29 policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, oddziałów prewencji w Katowicach i pododdziału prewencji z Bielska-Białej. Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji, obecność mundurowych na stokach przynosi wymierne efekty. W poprzednich sezonach dzięki patrolom znacząco zmniejszyła się liczba kradzieży sprzętu narciarskiego, które wcześniej były prawdziwą plagą. W miejscach, gdzie służbę pełnili funkcjonariusze, nie odnotowano ani jednego przypadku tego typu przestępstwa. Ustały również chuligańskie wybryki, takie jak wyczepianie się z wyciągu w połowie trasy czy rozbujanie liny wyciągowej, które narażały narciarzy na niebezpieczeństwo. Policjanci reagują również w sytuacji, gdy ktoś korzysta z alkoholu czy środków odurzających na stoku. W takich przypadkach funkcjonariusze sprowadzają nieodpowiedzialnych narciarzy na dół, a w razie potrzeby kierują ich do izby wytrzeźwień.
Policjanci ściśle współpracują z ratownikami Beskidzkiej Grupy GOPR na mocy porozumienia podpisanego między Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach a Naczelnikiem GOPR. Wszyscy funkcjonariusze biorący udział w patrolach narciarskich przeszli weryfikację umiejętności pod okiem instruktorów Polskiego Związku Narciarskiego. Dzięki temu są w pełni przygotowani by szybko i sprawnie reagować na każdą sytuację, która może się wydarzyć na stoku.
W weekend w Szczyrku zainaugurowana została akcja zatytułowana „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, promująca bezpieczne korzystanie ze stoków narciarskich. Policja przypomina, że do podstawowych zasad bezpieczeństwa na stoku należą:
- osoby poniżej 16. roku życia mają obowiązek noszenia kasku ochronnego,
- zabronione jest korzystanie ze stoków pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Za złamanie tego przepisu grozi kara grzywny,
- sprzęt narciarski należy pozostawiać pod nadzorem,
- warto zapisać w telefonie numery alarmowe w górach: 601 100 300, 985 oraz numer ICE (osoby kontaktowej w razie nagłego wypadku),
- w razie zagrożenia należy skorzystać z aplikacji „Ratunek”, która połączy użytkownika z ratownikami i wskaże ich lokalizację.
Poza tym warto mieć na uwadze dekalog FIS:
1. Dbaj o bezpieczeństwo innych na stoku.
2. Dopasuj prędkość jazdy do swoich umiejętności, warunków trasy i pogody.
3. Jadąc powyżej, wybierz tor jazdy, który nie narazi osób poniżej na niebezpieczeństwo.
4. Wyprzedzaj w odpowiedniej odległości, niezależnie od kierunku.
5. Przy włączaniu się do ruchu upewnij się, że nie stwarzasz zagrożenia dla siebie ani innych.
6. Unikaj zatrzymywania się na trasie, zwłaszcza w miejscach o ograniczonej widoczności.
7. Podchodź lub schodź poboczem trasy, a przy złej widoczności całkowicie ją opuść.
8. Przestrzegaj oznaczeń i znaków na trasie.
9. W razie wypadku udziel pomocy poszkodowanym.
10. Podaj swoje dane osobowe, jeśli uczestniczysz w wypadku lub jesteś jego świadkiem.
Źródło: materiały informacyjne Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach