Jak informuje Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, leśnicy miejscy po dokładnym przeglądzie drzewostanu części parkowej Cygańskiego Lasu stwierdzili, że ponad sto drzew – głównie jodeł i jesionów – jest martwych lub obumierających i tym samym stwarzają one zagrożenie dla zdrowia i życia osób tam przebywających.
Część parkowa Lasu Cygańskiego to miejsce wypoczynku wielu mieszkańców i turystów. Tędy przebiegają dwie trasy rowerowe enduro, tu zaczynają się szlaki piesze na Kozią Górkę, a w pobliżu dawnej skoczni narciarskiej jest miejsce na ognisko i biwak. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej, które prowadzi w lesie warsztaty terenowe. Zajęcia w lesie mają też uczniowie z trzech pobliskich podstawówek, dzieci z trzech przedszkoli i podopieczni domu dziecka. Tereny te są licznie odwiedzane przez grzybiarzy.
Konsekwencją przeprowadzonego przeglądu jest decyzja o usunięciu martwych drzew. Wycinka zacznie się w przyszłym tygodniu i potrwa do połowy lutego. Chodzi o teren w pobliżu startu żółtego i zielonego szlaku na Kozią Górkę, ścieżek rowerowych Cygan i Cyganka oraz ulic: Krokusowej, Podleśnej i Pocztowej, dawnej skoczni narciarskiej i Błoni. W sumie powierzchnia tego terenu obejmuje ponad 37 ha.
Do wycinki zakwalifikowano 76 jodeł. Gatunek ten występuje na tym terenie w liczbie około 2,5 tys. sztuk. Podczas przeglądu drzewostanu w pobliżu martwych drzew przeznaczonych do wycinki leśnicy stwierdzili duże, naturalne odnowienia lasu w postaci jodeł i buków w różnym wieku. Prawidłowo pielęgnowane, będą mogły zastąpić usuwane drzewa bez konieczności nasadzeń.
Okazuje się, że przyczyną obumierania drzew jest jemioła, półpasożyt potrzebujący do swojego rozwoju wody i soli mineralnych, a te czerpie z drzew, które zasiedla. Jeśli jest jej dużo i występuje jeszcze deficyt wody, to drzewa, a nawet całe połacie lasu zamierają. I właśnie podczas przeglądu drzewostanu w Cygańskim Lesie leśnicy miejscy stwierdzili obumieranie starych jodeł w większości zaatakowanych przez jemiołę.
W Cygańskim Lesie problem zamierania drzew dotyczy także jesionu, szczególnie starych egzemplarzy. W przypadku tego gatunku, podobnie jak w całej Polsce, winne są grzyby patogeniczne i obniżenie się poziomu wód gruntowych.
W sumie na skontrolowanym przez leśników terenie w części parkowej Cygańskiego Lasu stwierdzono 76 sztuk suchych jodeł i 35 suchych jesionów.
Źródło: materiały prasowe UM w Bielsku-Białej / fot. Paweł Sowa