Rozpędza się zainteresowanie rentą wdowią. Do wczoraj, do godz. 8.00 w bielskim Oddziale ZUS złożono już 1371 wniosków.
O rencie wdowiej pisaliśmy już kilkakrotnie, ostatnio tutaj. W całym kraju w ciągu zaledwie dwóch tygodni złożono już ponad 120 tys. wniosków o przyznanie świadczenia. Aż 74 proc. z nich jest składana osobiście, w placówkach ZUS. Trzeba wiedzieć, że to czy wniosek wpłynie do ZUS dzisiaj, czy za miesiąc, nie ma żadnego znaczenia, bo renta wdowia będzie wypłacana dopiero od lipca. Ważne, by wniosek wypełnić prawidłowo, zaznaczając właściwe rubryki. Osoby uprawnione na złożenie wniosku mają czas do końca lipca.
- Samo bycie wdową czy wdowcem nie wystarczy do uzyskania prawa do renty wdowiej. Renta wdowia będzie przyznawana na wniosek po spełnieniu określonych warunków. Trzeba mieć ukończony powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna). To oznacza, że wdowa, która nabyła prawa do renty rodzinnej w wieku 40 czy 50 lat nie będzie miała prawa do renty wdowiej – wyjaśnia Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, informując, że obecnie wszystkie sale obsługi klientów wypełnione są seniorami, którzy chcą złożyć wniosek o rentę wdowią. Dodaje przy tym, że wygodną formą złożenia wniosku jest Platforma Usług Elektronicznych, jednak tę formę przesyłania dokumentu wybiera tylko 7 proc. seniorów.
Rzeczniczka ZUS podkreśla, że niezwykle ważna jest poprawność w wypełnianiu wniosków, dlatego pośpiech nie jest tu wskazany. Może tu pomóc również specjalny dyżur telefoniczny, który od 17 stycznia w godz. od 8.00 do 10.00 uruchamia Oddział ZUS w Rybniku. Osoby, które mają wątpliwości, mogą dzwonić pod nr tel. 727 690 825.