W ciągu pierwszych kilku dni stycznia w Oddziale ZUS w Bielsku-Białej złożono 361 wniosków o tzw. rentę wdowią. Uprawnieni do niej mają czas na złożenie wniosku do końca lipca.
Renta wdowia, o której pisaliśmy już tutaj, https://lubbie.pl/aktualnosci/renta-wdowia-w-przyszlym-roku to połączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą lub rentą z tytułu niezdolności do pracy. Jak informuje Beata Kopczyńska, Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim, placówki ZUS przeżywają prawdziwe oblężenie seniorów składających wnioski o rentę wdowią. W całym kraju w ciągu kilku dni złożono ich ponad 52 tys. W województwie śląskim do 8 stycznia takich wniosków do ZUS wpłynęło blisko 5,7 tys., najwięcej w Oddziale ZUS w Sosnowcu – 1411, a najmniej w Oddziale w Bielsku-Białej – 361.
– Jeśli ktoś ma uprawnienia do renty wdowiej, czyli ma prawo do swojego świadczenia emerytalno-rentowego i renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz jest w odpowiednim wieku (kobieta co najmniej 60 lat, mężczyzna ukończone 65 lat), prawo do renty rodzinnej kobieta nabyła nie wcześniej niż w wieku 55 lat, a mężczyzna w wieku 60 lat oraz nie jest w związku małżeńskim, to taki wniosek może złożyć później, niekoniecznie w styczniu. Można to zrobić w lutym, w marcu, w kwietniu i również będzie on złożony w terminie. Ważne, aby to zrobić przed końcem lipca – mówi Beata Kopczyńska.
Poza tym ZUS namawia do skorzystania z możliwości umawiania wizyt na konkretny dzień i godzinę. W Bielsku-Białej taką wizytę można umówić, kontaktując się telefonicznie pod numerem 33 825 30 23.
Jak informuje ZUS, przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo dwóch świadczeń, swojego i renty rodzinnej po zmarłym małżonku. W przypadku, gdy do tej pory nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni najpierw złożyć o to wniosek. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie swojego świadczenia (emerytury), bo wiedzieli, że renta rodzinna jest dla nich finansowo korzystniejsza.
Renta wdowia to tak naprawdę łączenie dwóch świadczeń, zbieg świadczeń, dlatego wnioskodawca musi mieć prawo do swojego świadczenia i renty rodzinnej. W przypadku, gdy nie ma ustalonego prawa do dwóch świadczeń, tylko do jednego, najpierw trzeba złożyć wniosek o drugie świadczenie (tj. o rentę rodzinną lub o swoją emeryturę), a dopiero potem, gdy zostanie przyznane, złożyć wniosek o rentę wdowią.
Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł. Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Osoba zainteresowana rentą wdowią ma możliwość wyliczenia wysokości świadczeń za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie internetowe zus.pl. Na stronie tej dostępna jest też ankieta, która pomoże w ustaleniu prawa do renty wdowiej.
Fot. pixabay