Dziś to jedna z głównych arterii miasta. Olbrzymi ruch samochodowy utrudnia nieco dostrzeżenie jej reprezentacyjnego charakteru, ale ta część secesyjnych kamienic, które zostały już odnowione, przypomina czasy dawnej świetności ulicy 3 Maja.
Tylko że ulica, która dziś nosi takie miano, zmieniała nazwę wielokrotnie w ciągu swej niespełna 150-letniej historii. Zmiany te znakomicie wpisują się w opowieść o skomplikowanych losach naszego dwumiasta.
Początki ulicy są ściśle związane z… koleją żelazną. Pierwszy fragment ulicy powstał w 1877 roku (Bielsko miało już wówczas co najmniej 565 lat!), niejako przy okazji budowy tunelu kolejowego na trasie Bielsko-Żywiec, a sama uliczka – wówczas jeszcze bardzo krótka – została nazwana Tunnelstrasse. Druga, dłuższa część, powstała w 1889 roku i była drogą dojazdową do nowego dworca kolejowego. Zgodnie z przeznaczeniem nosiła nazwę Neue Zufahrtstrasse.
W 1898 roku, w związku z jubileuszem pięćdziesięciolecia panowania cesarza Franciszka Józefa, decyzją władz miasta ulica zmieniła nazwę na Franz-Josef-Strasse.
Pod koniec 1918 roku do Bielitz zawitała Polska, ale dopiero w 1920 roku nazwa Franz-Josef-Strasse odeszła tam, gdzie dwa lata wcześniej historia odesłała Austro-Węgry. Od tej pory część ulicy nosiła nazwę 3 Maja, a część – Legionów (od dzisiejszej ul. Dąbrowskiego w stronę dworca). Taki stan rzeczy przetrwał dwie dekady.
Podczas okupacji niemieckiej ulica została nazwana Adolf-Hitler-Strasse i taką nazwę zastali w lutym 1945 roku wkraczający do miasta Sowieci. Nie będzie pewnie dla nikogo zaskoczeniem, że odtąd przez kolejne 45 lat ulica nazywała się ulicą Lenina, z tym że na jej część o przedwojenną nazwę Legionów zastąpiła Armia Czerwona. To z tego okresu pochodzi anegdota, o bielszczaninie tłumaczącym przyjezdnemu, jak przejechać przez miasto w kierunku Żywca: najpierw pojedzie pan ulicą Armii Czerwonej, potem kawałek Lenina, skręci Pan w lewo na Koniewa (dzisiejsza Stojałowskiego), potem na końcu ulicy w prawo na marszałka Greczki (dziś: Żywiecka) i dalej już prosto na Żywiec.
Wreszcie przychodzi pamiętny rok 1989 i zwycięstwo Solidarności, utwierdzone rok później wygraną Komitetu Obywatelskiego w wyborach samorządowych. Jedną z pierwszych decyzji nowych władz miasta było uporządkowanie nazewnictwa ulic. Na ulicę wracają tabliczki z nazwą 3 Maja, która obowiązywała w latach 1918-39.
Od 34 lat nazwa nie uległa już zmianie. I miejmy nadzieję, że ten okres będzie znacznie, znacznie dłuższy.
Foto: Kamil Czaiński, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons