Podczas XXI Finału Mistrzostw Kynologicznych Policji asp. Piotr Danielczyk z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej zajął 2. miejsce w klasyfikacji zarówno indywidualnej, jak i grupowej. Zawody miały miejsce w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach pod Warszawą.
Wynik osiągnięty przez Piotra Danielczyka jest tym bardziej wyjątkowy, że tak naprawdę z Rewisem, trzyletnim owczarkiem holenderskim wyszkolonym do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, znają się dopiero od lutego tego roku. Poprzedni przewodnik przeszedł na emeryturę i w ten sposób Rewis trafił pod opiekę asp. Danielczyka.
- Nie jest to jedyny pies pod moją opieką – mówi asp. Piotr Danielczyk. – Jeszcze jest Opus, który jest psem patrolowo-tropiącym. Ten trafił do mnie zaraz po szkoleniu.
Opus jest owczarkiem niemieckim, który na co dzień mieszka ze swoim przewodnikiem. Rewis nocuje w Komendzie, a to ze względu na ilość miejsca, jak i charakter Opusa, który jako samiec alfa nie jest zbyt skory do zawierania kompromisów z innymi psami.
Psy policyjne szkoli się z reguły w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Szkolenie psa trwa od 4 do 6 miesięcy. Poza tym szkolenia przechodzą tam również przyszli przewodnicy. Do przewodnika pies trafia w wieku ok. roku. Od tego momentu stanowią oni zespół; przewodnik pełni służbę zawsze z psem. W przypadku Rewisa jego praca polega m. in. na zabezpieczaniu imprez vipowskich, jak np. wizyty ważnych osób, ale też jest potrzebny w sytuacjach, gdy pojawia się informacja o podłożeniu ładunku czy pojawi się nieznany bagaż lub pakunek w miejscu publicznym.
W zawodach rozegranych w Sułkowicach uczestniczyli przewodnicy psów specjalnych w dwóch kategoriach: psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz psów do wyszukiwania zapachów narkotyków, którzy wcześniej wygrali eliminacje na szczeblu wojewódzkim. Każdy z psów musiał wykazać się w czterech przeszukaniach: samochodu osobowego, środka komunikacji masowej, bagażu oraz pomieszczenia. Poza tym musiał wykazać się ogólnym posłuszeństwem wobec przewodnika. Tutaj należało wykonać takie zadania jak marsz i bieg z psem przy nodze, zatrzymywanie psa w biegu, zatrzymywanie psa w marszu w pozycji „siad” i w pozycji „waruj”, pozostawianie psa, a także pokonanie ściany, tunelu, kładki oraz drabiny,
Z kolei przewodnik miał za zadanie zaprezentować odpowiedni poziom wiedzy na temat – najogólniej mówiąc – prowadzenia psa oraz wykazać się praktycznymi umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy.
Reprezentujący KWP Katowice asp. Piotr Danielczyk z Rewisem zajął 2. miejsce w zawodach indywidualnych. Wyprzedził go asp. szt. Tomasz Bendyk z psem Oksza z KWP we Wrocławiu. Również w klasyfikacji drużynowej bielski policjant wspólnie ze asp. szt. Dariuszem Krasoniem z psem Naga z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zajęli 2. miejsce.
Przed Rewisem jeszcze wiele lat służby. Psy takie jak on, jeżeli nie mają problemów ze zdrowiem, przechodzą na emeryturę w wieku ok. 9 lat, czasem nieco później. – Przyjęło się, że większość przewodników na emeryturę zabiera takie psy do siebie – mówi Piotr Danielczyk.
Fot. Strona internetowa KMP w Bielsku-Białej