W środę 27 września o 10.00 na Placu Wojska Polskiego startuje ogólnopolska akcja „Książka za drzewo” Fundacji Ekologicznej ARKA. Podczas inauguracji odbędzie się widowiskowy happening oraz warsztaty i instalacje edukacyjne.
Podczas akcji uczestnicy sadząc drzewa i zapisując się na stronie https://ksiazkazadrzewo.pl/ mogą sobie wybrać książkę, a organizatorzy prześlą ja bezpośrednio do odbiorcy. Wszystkie książki zostaną wcześniej zebrane podczas specjalnych zbiórek książek używanych, które odbywają się w całym kraju.
- W dotychczasowych edycjach akcji udało się wspólnie posadzić ponad 43 tysiące drzew i rozdać ponad 7 tysięcy książek. Celem naszej akcji jest nauka szacunku do książek, którym dajemy drugie życie, w połączeniu z niezwykle ważną ideą sadzenia drzew – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ARKA i pomysłodawca akcji.
27 września startuje system wyboru i rezerwacji książek za posadzone wcześniej drzewa. Każdy uczestnik akcji będzie mógł wpisać posadzone drzewo lub drzewa na stronie www.ksiązkazadrzewo.pl Dzięki działającej na stronie „zielonej mapie Polski” będzie można zobaczyć, gdzie dokładnie znajduje się nowe drzewo. W zamian za zasadzenie uczestnik otrzyma książkę z tzw. drugiej ręki, która pochodzić będzie od osoby, która wcześniej odda swoją książkę. Szczegóły akcji znajdują się na stronie: https://ksiazkazadrzewo.pl/
Akcja bielskiej Arki to duże, ogólnopolskie przedsięwzięcie edukacyjne. W ciągu 3 lat w tej części akcji uczestniczyło ponad 150 tysięcy dzieci i młodzieży. W tym roku do udziału zgłosiło się prawie 100 tysięcy uczestników!
Drzewa wiele dają
– Sadzenie drzew jest niezmiernie istotne, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę – dodaje Wojciech Owczarz.
Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, iż każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt.
Nowa akcja ARKI wpisuje się również w założenia Zielonego Europejskiego Ładu, w ramach którego planuje się posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku.
Drugie życie książek
– Naszej akcji towarzyszy ogólnopolska zbiórka używanych książek. W ten sposób dajemy książkom drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2. Promujemy zasadę „zero waste” oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów zamiast tworzyć odpady – dodaje Wojciech Owczarz.
Ponad połowa Polaków nie czyta książek. Przeczytanie książki całej lub we fragmencie deklaruje 42% Polaków. Na promowanie czytelnictwa Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznaczyło w latach 2021-2025 ponad miliard złotych.
Partnerami akcji są: Grupa Kęty, Aluprof, Alupol, Rekopol. Akcję wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.