Informowaliśmy niedawno o inicjatywie bielskich radnych w sprawie uruchomienia Bielskiej Karty Wolontariusza (tutaj). Karta miała zachęcać do aktywności społecznej oraz stanowić wyraz uznania dla wolontariuszy. Nieco inne spojrzenie na tę sprawę przedstawia Prezydent Miasta.
Odpowiadający w jego imieniu zastępca Adam Ruśniak podkreśla szacunek dla wolontariuszy i ich działań, podyktowanych troską o drugiego człowieka. Niemniej jednak, stwierdza wiceprezydent, wprowadzenie Karty Wolontariusza jako systemu benefitów za działalność społeczną, stanowiłoby zaprzeczenie idei wolontariatu jako bezinteresownego działania. Ruśniak jest przekonany, że wolontariat wynika „z potrzeby serca, nie zaś z chęci uzyskania gratyfikacji za zaangażowanie na rzecz bliźnich”.
Wiceprezydent Ruśniak przytacza także przykłady działań władz miejskich na rzecz rozwoju wolontariatu. Na terenie Bielska-Białej zorganizowano Centrum Wolontariatu Młodzieży, które promuje wolontariat wśród młodszej grupy mieszkańców naszego miasta oraz prowadzoną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Giełdę Wolontariatu. Powyższe projekty mają na celu nie tylko szerzenie idei wolontariatu w środowisku lokalnym, ale także niesienie profesjonalnego wsparcia merytorycznego wolontariuszom.
Warto przypomnieć, że wolontariusz to osoba, która ochotniczo (dobrowolnie) i bez wynagrodzenia wykonuje pracę na rzecz społeczności, organizacji non profit czy projektów społecznych. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 2003 r. określa nie tylko obowiązki, ale także prawa wolontariuszy, do których należą między innymi ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i zwrot kosztów podróży służbowych.