Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza zobowiązania rodzinne czy przyjacielskie. W okresie świątecznym pracę wolontariuszy widać w sposób szczególny. Postawa godna pochwały, a część bielskich radnych uważa, że również konkretnego docenienia.
Grupa bielskich radnych proponuje wprowadzenie Bielskiej Karty Wolontariusza. Byłby to wymierny dowód docenienia i podziękowań dla wolontariuszy za ich bezinteresowną pomoc dla potrzebujących. Radni mają też nadzieję, że taka forma nagradzania może zachęcić osoby dotąd niezaangażowane w wolontariat. Wprowadzenie Karty ma też pokazać, że miasto wspiera altruizm i solidarność społeczną.
Warunkiem otrzymania Karty byłoby przepracowanie społecznie co najmniej 25 godzin na rzecz organizacji pozarządowej lub instytucji samorządowej wspierającej osoby i środowiska w potrzebie. Ważność Karty byłaby ograniczona do jednego roku, a warunkiem przedłużenia byłoby udokumentowanie kolejnych 25 godzin (minimum) wolontariatu.
Bielska Karta Wolontariusza dawałaby zniżki i preferencje podobne do tych jakie oferuje program Rodzina+, a więc zniżki w komunikacji miejskiej czy w dostępie do miejskich imprez sportowych i kulturalnych. Karta mogłaby obejmować także zniżki w punktach handlowych czy usługowych, które wyrażą chęć przyłączenia się do programu.
Zdaniem inicjatorów projektu (radni Michał Guzdek, Karolina Lewkowicz, Rafał Leśków, Aleksandra Woźniak, Paweł Korzondkowski i Konrad Łoś) miasto odniesie z wprowadzenia Karty wielorakie korzyści, w śród których wymieniają promocję miasta, rozwój wolontariatu i wzrost świadomości społecznej na temat wartości pracy dla innych.