W Bielsku-Białej ma powstać Centrum Integracji Cudzoziemców. Informację taką potwierdził Marszałek Województwa Śląskiego. Od kilku lat w Bielsku-Białej działa już z powodzeniem Ośrodek Integracji Obcokrajowców MyBB przy ul. Krasińskiego 5a (pisaliśmy o tym tutaj), ale w ministerialnym konkursie nie otrzymał dofinansowania.
W województwie śląskim od początku przyszłego roku powstaną trzy nowe Centra Integracji Cudzoziemców (CIC): w Katowicach, Częstochowie oraz właśnie w Bielsku-Białej. Koszt wszystkich trzech ma wynieść 40 mln zł.
W miniony piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk poinformował, że dokument w postaci strategii migracyjnej zakłada m.in. utworzenie 49 Centrów Integracji Cudzoziemców w całej Polsce. - Kluczowe jest to żeby się włączali do polskiego społeczeństwa. W strategii migracyjnej bardzo mówimy o tym, że cudzoziemcy muszą akceptować nasze normy i zasady, które w Polsce obowiązują. Centra Integracji Cudzoziemców właśnie mają temu służyć – powiedział wiceminister.
Informacja ta spotkała się z ostrą reakcją opozycji, chociaż obecnie rządzący podkreślają, że pierwsze dwie pilotażowe placówki CIC powstały w 2021 r., a za projekt odpowiadał m.in. bielski poseł PiS, wówczas wiceminister, Stanisław Szwed. W sumie za rządów PiS powstało 6 takich placówek w Poznaniu, Lesznie, Kaliszu, Koninie, Pile i w Opolu.
Projekt co prawda zakłada, że tworzenie CIC rozpocznie się z początkiem przyszłego roku, lecz póki co nie ma jeszcze podpisanej umowy. Liderem projektu jest Wojewódzki Urząd Pracy, a partnerami Urząd Wojewódzki oraz Śląskie Konsorcjum Caritas, do którego należy m. in. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. – Projekt zakłada wsparcie dla osób, które już przebywają na terenie Polski i takiego wsparcia potrzebują. To może być na przykład pomoc w nauce języka, czy pomoc psychologiczna dla dzieci. Póki co siedziby w Bielsku-Białej nie ma. Znaleźć ma ją partner projektu – informuje Arkadiusz Kaczor, rzecznik prasowy WUP w Katowicach. Partner, czyli bielski Caritas wskazuje na budynek przy ulicy Wyspiańskiego, gdzie działa Klub Seniora „Pod Magnolią”.
Jak zaznacza rzecznik WUP, adresatem funkcjonowania Centrów Integracji Cudzoziemców mają być przede wszystkim osoby z obywatelstwem Ukrainy. Wsparcie ma objąć w województwie śląskim w sumie 7 tys. osób. 90 proc. środków na realizację projektu pochodzić będzie z Unii Europejskiej, pozostałe mają pochodzić z budżetu partnerów projektu.