W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację podstawowych jej funkcji.

Te cookies są niezbędne do funkcjonowania naszej strony i nie może być wyłączony w naszych systemach. Możesz zmienić ustawienia tak, aby je zablokować, jednak strona nie będzie wtedy funkcjonowała prawidłowo
Te cookies pozwalają nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony. Pomagają nam też dowiedzieć się, które strony są najbardziej popularne lub jak odwiedzający poruszają się po naszej witrynie. Jeśli zablokujesz ten rodzaj cookies nie będziemy mogli zbierać informacji o korzystaniu z witryny oraz nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.
Te cookies służą do tego, aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej polityce prywatności.
Aktualności

Nie żyje Jerzy Stuhr

Nie żyje Jerzy Stuhr

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr, wybitny polski aktor, odtwórca wielu niezapomnianych ról filmowych. W młodości był związany z naszym miastem. 

Miejsca: kamienica nad Niwką, kino Wanda, Dom Kultury Włókniarzy, kościół w Białej, Liceum Żeromskiego, Teatr Polski, korty w Cygańskim Lesie. Osoby: profesorowie Kazimierz Gołebiowski, Maria Nawrocka i Józef Chudała, ludzie teatru Andrzej Uramowicz, Jerzy Zitzman i Mieczysław Dembowski, ksiądz Gozdawa Giżycki z parafii w Białej; ale przede wszystkim Barbara, koleżanka z przedszkola i z lekcji religii, uczennica bielskiego Liceum Muzycznego a potem – przez resztę życia – po prostu żona. Pierwsze sukcesy recytatorskie, pierwszy występ na scenie (w chórze aniołków i diabełków w „Dziadach”), pierwsze miłości (w tym ta do Poli Raksy, oglądanej w kinie „Rialto”), pierwsza praca – jako bileter w Banialuce.

Te miejsca, osoby i wydarzenia nierozerwalnie wiążą się z Jerzym Stuhrem. Okres podstawówki i liceum przyszły aktor spędził w Bielsku-Białej, gdzie jego ojciec był prokuratorem, a mama – księgową w Miejskim Handlu Detalicznym, potem w Banialuce. Po wyjeździe na studia do Krakowa (skąd pochodziła jego rodzina) kontakt z naszym miastem się urwał, ale do końca życia o okresie spędzonym w Bielsku-Białej i ludziach tu poznanych mówił z ogromnym sentymentem. Ślub kościelny z Barbarą wziął właśnie tutaj. 

Zostanie zapamiętany z wielu wspaniałych ról teatralnych i filmowych. Grał w „Amatorze” Krzysztofa Kieślowskiego, „Wodzireju” Feliksa Falka, „Seksmisji” (niezapomniany Maks Paradys) i „Kilerze” Juliusza Machulskiego (komisarz Ryba). Użyczył głosu Osłowi w „Shreku”. Sam reżyserował, m.in. „Pogodę na jutro” i „Historie miłosne”, w którym to filmie zagrał pięć głównych ról. Dwukrotnie był rektorem krakowskiej PWST (1990-96 i 2002-2008). 

W czwartek w BBlogosferze pożegnamy Jerzego Stuhra piórem Janusza Legonia. 

Powiązane artykuły

O nas

Portal jest miejscem spotkania i dyskusji dla tych, którym nie wystarcza codzienna dawka smutnych newsów, jednakowych we wszystkich mediach. Chcemy pisać o naszym mieście, Bielsku-Białej, bo lubimy to miasto i jego mieszkańców. W naszej pracy pozostajemy niezależni od lokalnych władz i biznesu.

Cart