Krajowe media co rusz obiega informacja o publikowanych w innych krajach ulotkach, broszurach czy plakatach opisujących niezbędne zachowanie na wypadek wybuchu wojny. Ostatnio nawet można było przeczytać o takiej broszurze wydanej w Szwecji w języku polskim. A u nas?
Na oficjalnej stronie bielskiego Urzędu Miejskiego w zakładce Zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo (belka po lewej stronie) znaleźć można wiele informacji, które w takiej ulotce można by zamieścić. W punkcie 2. Ochrona ludności znajduje się na przykład link do przygotowanej przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej interaktywnej mapy (tutaj), która obejmuje teren całego kraju, w tym również i Bielska-Białej. Mapa wskazuje lokalizację Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP, jednostek OSP znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, położenie schronów, ukryć i MDS, czyli miejsc doraźnego schronienia. Poza tym na mapie wskazane są drogi pozwalające dostać się do wskazanych miejsc.
Lecz to nie wszystko; z zakładki Ochrona ludności, możemy również dowiedzieć się, że na terenie miasta Bielska-Białej, wg stanu na dzień 31 grudnia 2023 r. znajdują się 102 budowle ochronne dla około 12 430 mieszkańców miasta, w tym: w obiektach komunalnych – 8 budowli ochronnych, na terenie zakładów pracy – 27, pod budynkami mieszkalnymi – 67. Poza tym wstępnie wytypowano do doraźnego przygotowania MDS w 575 obiektach dla 130 250 mieszkańców. Można również tu znaleźć wiele innych – miejmy nadzieję, że nieprzydatnych – informacji. Na przykład m.in., jak wzmocnić piwnice, opis zasad zachowania w sytuacjach kryzysowych czy też rządowe opracowanie ”Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”.
Jednak miejsce szczególne wśród tych wszystkich informacji zajmuje „Poradnik powszechnej samoobrony ludności 2024” znajdujący się pod koniec strony (tutaj). Opracowany przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej stanowi kompilację informacji zebranych ze stron rządowych zajmujących się bezpieczeństwem. Można w nim znaleźć praktycznie wszystko to, co przewija się w innych zakładkach. To w zasadzie gotowa do druku broszura informująca o większości zagadnień w sytuacji kryzysowej czy wojennej.
Poza tym w zakładce Zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo znaleźć można także informacje na temat sygnałów alarmowych i zasad ich stosowania czy też akcji jodowania na wypadek skażenia radioaktywnego. Wszystkie te informacje są jednak zebrane we wspomnianym „Poradniku powszechnej samoobrony ludności 2024”. Dlaczego wobec tego nie rozpowszechniono go w sposób zapewniający dotarcie do większej liczby mieszkańców. Poza tym Internet – wiadomo – rzecz ulotna. Powodem był prawdopodobnie brak ustawy i idących za nią rozporządzeń, o czym pisaliśmy tutaj. W efekcie nie było możliwości wydania na ten cel jakichkolwiek środków. Teraz jednak chyba można się spodziewać zmian na lepsze, wszak ustawa w czwartek ostatecznie została przyjęta przez Sejm i skierowana do podpisu Prezydenta RP.
Fot. Kamil Czaiński CC BY 4.0