Z dokumentów przygotowanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wyłania się zróżnicowany obraz zasobu mieszkaniowego miasta. Co trzeci budynek mieszkalny należący do miasta znajduje się w złym stanie technicznym.
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przedstawił radnym dokument pod nazwą „Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta Bielska-Białej na lata 2025-2030”, który będzie omawiany na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Z danych zawartych w projekcie uchwały wynika, że w ostatnich latach zmniejszała się zarówno liczba budynków jak i lokali mieszkalnych w budynkach należących do zasobu mieszkaniowego gminy. Działo się tak głównie ze względu na sprzedaż budynków, których remont oceniano jako nieopłacalny: koszty były zbyt wysokie w stosunku do potencjalnego uzysku w postaci wyremontowanych mieszkań. W efekcie od 2020 roku liczba mieszkań komunalnych spadła z 6420 do 6165 (w październiku br.). ZGM zakłada, że w latach 2025-30 ten niekorzystny trend zostanie zahamowany, gdyż kolejne sprzedaże będą rekompensowane oddaniem do użytku 200 nowych mieszkań komunalnych na osiedlu przy ul. Wapiennej.
Niepokój budzi jednak raportowany stan techniczny miejskich budynków. Z 491 budynków znajdujących się obecnie we władaniu miasta tylko 92 są w stanie technicznym dobrym, a 235 – w stanie zadowalającym. Ponad jednak trzecia miejskich budynków znajduje się „pod kreską”, z tego 136 budynków jest w stanie niezadowalającym, a 28 w stanie określanym po prostu jako zły. I to właśnie budynki w najgorszym stanie, po wyprowadzce dotychczasowych lokatorów, ZGM będzie chciał przeznaczyć do sprzedaży, a uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczyć na niezbędne remonty w budynkach w lepszym stanie technicznym. Według planów ZGM w 2030 roku już tylko co czwarty budynek miejski będzie w stanie niezadowalającym a jedynie 11 będzie nadal w stanie złym.
Mieszkania komunalne będą też sukcesywnie modernizowane. I tak np. obecnie centralne ogrzewanie posiada 79% lokali, a za pięć lat już ponad 90% mieszkań komunalnych będzie podłączonych do sieci grzewczej. Liczba mieszkań z łazienkami ma wzrosnąć w tym okresie z 83% do 92%.