Ile osób w Bielsku-Białej znajduje się w kryzysie bezdomności? Kim są ci ludzie? I co spowodowało, że znaleźli się w tak trudnej sytuacji? Między innymi o te kwestie będą dziś w nocy pytać pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach ogólnopolskiej akcji badania zjawiska bezdomności.
Analizy bezdomności w Polsce realizowane są raz na kilka lat w miesiącach zimowych. Inicjatorem poznawania zagadnienia oraz losów osób w kryzysie jest ministerstwo właściwe do spraw polityki społecznej. Poprzednia tego typu kwerenda została wykonana w roku 2019. Z powodów pandemicznego wstrzymania życia społecznego na kolejną analizę przyszło nam czekać do nocy z 28 na 29 lutego 2024 roku. W Bielsku-Białej za przeprowadzenie badania odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
– MOPS w Bielsku-Białej został wyznaczony jako koordynator akcji. Mamy umówiony patrol z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej. W nocy będą odwiedzane miejsca niemieszkalne, czyli np. altany, pustostany, wiadukty, czyli miejsca, gdzie – wedle naszego rozeznania – mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności. I w czasie patrolu będzie przeprowadzany kwestionariusz. Jest on całkowicie anonimowy i dotyczy płci danej osoby, jej wieku, przyczyn, które doprowadziły ją do bezdomności oraz oczekiwanych form pomocy, aby spróbować rozwiązać tę sytuację – powiedział portalowi luBBie.pl Dawid Kruczek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Na odwiedzeniu miejsc wykorzystywanych przez osoby w kryzysie bezdomności do noclegu akcja się jednak nie zakończy. Planowane działania sięgają o wiele dalej.
– Zostały skierowane pisma do instytucji na terenie gminy Bielsko-Biała: szpitali, hospicjów, zakładu karnego, Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym. Zwróciliśmy się z prośbą, żeby w tym samym terminie kwestionariusz został przeprowadzony z osobami w kryzysie bezdomności, jeśli przebywają w danej placówce – zauważa Dawid Kruczek. Jak jednak tłumaczy, odwiedzanie osób w kryzysie bezdomności przez pracowników MOPS nie jest wydarzeniem incydentalnym i związanym jedynie z badaniem. Tego typu spotkania odbywają się regularnie i to analiza stanowi o wyjątkowości działań zaplanowanych na najbliższą noc.
Poznanie cech demograficznych osób w kryzysie bezdomności pozwoli prowadzić skuteczniejsze działania mające na celu wspieranie ich w wychodzeniu na prostą. Ważne jest jednak poznanie nie tylko wieku, płci czy liczby osób nie mających miejsca do mieszkania. Kluczowe jest również zrozumienie ich sytuacji, wydarzeń, przez które znalazły się w kryzysie oraz poznanie ich oczekiwań. Dlatego też prowadzone działania mają charakter akcji zakrojonej na szeroką skalę.
– Tej nocy będą badane także osoby przebywające w placówkach dla osób bezdomnych. Czyli będzie poznana skala całego kryzysu bezdomności w gminie. Pozwoli to też przybliżyć przyczyny bezdomności oraz stworzyć metrykę: czy jest więcej kobiet czy mężczyzn, w jakim są wieku, jakie jest wykształcenie i jakiej pomocy oczekują – mówi Dawid Kruczek z MOPS.