8 lutego przypada Dzień Tradycji Służby Więziennej. To bowiem tego dnia roku 1919 Naczelnik Państwa Józef Piłsudski dekretem ustanowił przepisy dotyczące więziennictwa w odrodzonej Rzeczypospolitej. Z tej okazji prezentujemy najważniejsze fakty dotyczące „aresztu w Bielsku” – który obecnie nie jest aresztem. Jak to możliwe?
Zawiłości związane z obiektem penitencjarnym w Bielsku-Białej wyjaśnił nam kpt. Tomasz Głasek, Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Cieszynie. Ale dlaczego właściwie odpowiedź znaleźliśmy w Cieszynie? Oba miejsca są bowiem ściśle powiązane w polskim systemie więziennictwa. Jest więc co wyjaśniać.
Zacznijmy jednak od tego, że popularne sformułowanie o „areszcie w Bielsku” jest poprawne tylko wtedy, gdy mówimy o historii. Taki obiekt rzeczywiście bowiem istniał. Powstał w połowie XIX wieku, w czasach austriackich. I istotnie znajdował się właśnie w Bielsku, a nie w sąsiedniej, galicyjskiej Białej. Z biegiem lat przechodził liczne modernizacje i przebudowy – szczególnie w latach 60. XX wieku oraz na początku wieku XXI. Obecnie jednak nie można mówić o istnieniu w Bielsku-Białej Aresztu Śledczego. Taki obiekt zwyczajnie nie funkcjonuje.
– Zgodnie z Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17.01.2018 r. Areszt Śledczy w Bielsku-Białej został zniesiony z końcem marca 2018 r. Od dnia 1 kwietnia 2018 r. w wyniku reorganizacji jednostek Służby Więziennej, Areszt Śledczy w Bielsku Białej został przekształcony w Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Cieszynie (areszt śledczy jako wyodrębniony oddział zewnętrzny zakładu karnego). Oznacza to, że bielska jednostka nie jest placówką samodzielną, ale swoistą filią Zakładu Karnego w Cieszynie, którą kieruje dyrektor ZK Cieszyn. Zakład Karny w Cieszynie oraz Oddział Zewnętrzny w Bielsku Białej posiadają wspólną strukturę administracyjną – tłumaczy kpt. Tomasz Głasek.
Czym natomiast różnią się oba obiekty? Czy wpływ na rozlokowanie osadzonych ma charakter czynów zarzucanych bądź potwierdzonych przez sąd?
– Zakład Karny w Cieszynie jest jednostką typu zamkniętego przeznaczoną dla skazanych mężczyzn - recydywistów penitencjarnych, z odrębnym oddziałem aresztu śledczego – informuje Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Cieszynie. Jak dodaje, oba obiekty służą osadzaniu tam osób pozostających w dyspozycji sądów i prokuratur. Lista instytucji mogących osadzać czy to w Bielsku-Białej czy to w Cieszynie pokrywa się zaledwie w części. – Do obu miejsc (zarówno do OZ w Bielsku-Białej, jak i do ZK Cieszyn) mogą być również przyjęci skazani doprowadzeni do odbycia kary pozbawienia wolności skierowani przez właściwe sądy – dowiedział się portal luBBie.pl. W Bielsku-Białej istnieje miejsce dla 252 osadzonych.
– Stan zaludnienia jednostki penitencjarnej nie jest przekraczany. Osadzeni przebywają w warunkach zgodnych z przyjętymi i obowiązującymi normami, zapewniających traktowanie w sposób humanitarny, z zachowaniem należytej godności osobistej i poszanowaniem przysługujących im praw – mówi nam Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Cieszynie.
Oddział Zewnętrzny w Bielsku-Białej zatrudnia 112 funkcjonariuszy oraz 3 pracowników cywilnych. W gronie całego personelu są psycholodzy, wychowawcy, pielęgniarki, funkcjonariusze zatrudnieni w dziale kwatermistrzowskim oraz w dziale ewidencji.
Jak udało nam się dowiedzieć, tzw. „areszt w Bielsku” w najbliższym czasie nie będzie powiększany, ale planowane są jego modernizacje. Chodzi o dach budynku administracji oraz modernizację magazynu żywnościowego.
A na jaką pensję może liczyć osoba rozważająca skierowanie swojej kariery zawodowej na tory służenia społeczeństwu w ramach Służby Więziennej?
– Pensja na start dla strażnika wynosi 4739 zł brutto dla osób poniżej 26 roku życia i od około 4000 netto dla osób powyżej 26 roku życia. Ścieżka kariery jest jasno i przejrzyście określona, a zarobki rosną wraz ze stażem, awansami lub ukończonymi szkoleniami. W Służbie Więziennej stosuje się również wiele innych benefitów finansowych i motywacyjnych, jak np. nagroda roczna, nagrody uznaniowe, zwrot kosztów dojazdu do służby, równoważnik za brak lokalu mieszkalnego oraz raz w roku dofinansowanie do wypoczynku – wyjaśnia kpt. Tomasz Głasek. – Służba w naszej formacji daje stabilność i pewność zatrudnienia, możliwość rozwoju osobistego oraz atrakcyjną i ciekawą pracę. Przypomnieć należy również o korzystnych warunkach przejścia na emeryturę po 25 latach służby, niezależnie od wieku funkcjonariusza – dodaje.
Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Cieszynie podkreśla przy tym, że w pracy Służby Więziennej liczą się nie tylko pieniądze, ale także misja, troska o społeczeństwo i swoich najbliższych.
– Funkcjonariuszem Służby Więziennej warto zostać przede wszystkim, aby móc służyć społeczeństwu, zapewniać bezpieczeństwo, również członkom własnej rodziny – mówi nam kpt. Głasek.
Co warte zauważenia, w związku z nowelizacją Ustawy o Służbie Więziennej z lipca roku 2022 w lutym obchodzony jest Dzień Tradycji Służby Więziennej. Z kolei Święto Służby Więziennej obchodzone jest 29 czerwca – w dniu wspomnienia patrona Służby Więziennej, św. Pawła Apostoła.
– Ósmy lutego to ważna data w kalendarzu Służby Więziennej. Data ta upamiętnia wydanie w dniach 7 i 8 lutego 1919 r. przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, jednych z pierwszych w odrodzonej Polsce, dekretów o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych”, regulujących utworzenie Straży Więziennej i stanowiących fundament powstania nowoczesnego więziennictwa – informuje nas kpt. Tomasz Głasek.
Wszystkim pracownikom więziennictwa życzymy bezpiecznej służby!
foto: Służba Więzienna