Co robić w Dzień Dziecka? Gdzie zabrać swoje dzieci, żeby miło spędziły czas? Jak wygląda oferta miejskich instytucji kultury? Sprawdziliśmy!
W tym roku Dzień Dziecka wypada w sobotę. Oznacza to, że część rodziców będzie miała więcej czasu na spędzenie tego święta wraz ze swoimi pociechami. Ponadto dzięki temu potencjalne kolejki do atrakcji mogą być krótsze, gdyż dzieci mogą przychodzić na nie przez cały dzień, a nie tylko popołudniami.
Wśród propozycji spędzenia czasu z dziećmi 1 czerwca znajdziemy bogatą ofertę wydarzeń wzbudzających radość i uśmiech, ale i pozwalających się rozwijać.
Spotkania z bohaterami bajki „Tomek i przyjaciele”, wyścigi Hot Wheels, balonowe szaleństwa oraz projektowanie mody w stylu Barbie to propozycja Bajkowego Dnia Dziecka organizowanego przez Auchan w godzinach od 10 do 17.
O godzinie 11 Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zaprasza natomiast na Plac Ratuszowy. Wtedy bowiem rozpocznie się zabawa pt. Gdzie jest Szpieg? Młodzi mieszkańcy Bielska-Białej i okolic będą tropić Szpiega z Krainy Deszczowców przy okazji poznając miasto. Wydawanie kart do zbierania pieczątek odbywać się będzie w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Ratuszowym 4 oraz w Galerii Sfera godzinach od 11 do 16.
Na godzinę 11 dzieci z Bielska-Białej i okolic zaprasza także Teatr Lalek Banialuka. Zaprasza jednak nie do siebie, a do Galerii Sfera. To bowiem właśnie tam odbędą się interesujące warsztaty, animacje oraz występy teatralne dla najmłodszych. W ramach tego wydarzenia dzieci poznają tajniki lalek, a wiedzą podzielą się rzemieślnicy dbający o nie na co dzień. Dzieci będą mogły także obcować z animacjami oraz zobaczyć spektakl pt. „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Ponadto w Galerii Sfera nastąpi rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Miejski Dom Kultury i Instytut Kultury Miejskiej Miasto Splotów na najlepszy projekt maskotek dla Bielska-Białej. Więcej o konkursie pisaliśmy tutaj.
Od godziny 12 do 20 na dzieci czekać będzie Stara Fabryka (Muzeum Historyczne, pl. Żwirki i Wigury 8). W ramach Industriady 2024 najmłodsi mieszkańcy miasta poznają zabytki techniki, szczególnie z obszaru włókiennictwa oraz motoryzacji. Przewidziane jest jednak nie tylko klasyczne zwiedzanie, ale i moc atrakcji w ramach specjalnego oprowadzania w godzinach od 12:30 do 14 oraz od 18 do 19:30. Zaplanowano ponadto warsztaty, projekcje filmów i wiele, wiele innych.
Na szczególną wystawę, choć raczej dla młodzieży, a nie dzieci, zaprasza po godzinie 12 Galeria Bielska BWA. Zaprezentowane zostaną dwa projekty: gra „Państwo” Michała Slezkina oraz komiks „Festiwal” Jacka Świdzińskiego opowiadający o V Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń w roku 1955. Na 12:30 zaplanowano zaś początek spotkania w Klubokawiarni Aquarium w galerii BWA. W ramach wydarzenia odbędzie się czytanie dzieciom opowieści.
Teatr Baniek Mydlanych zaprasza natomiast o godzinie 13 na spektakl pt. Tajemnica Bańki Szczęścia. Wstęp płatny, biletowany. Biletowane jest także wydarzenie muzyczne skierowane do najmłodszych, a organizowane o godzinie 16 przez Cavatina Hall. Mowa o koncercie pt. „Bolek i Lolek Symfonicznie”. Koncert będzie miał charakter multimedialny.
Ofertę rozłożoną na więcej dni niż tylko 1 czerwca mają w programie placówki Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej. Ich niezwykłą zaletą jest organizacja wydarzeń i imprez w lokalnych placówkach, dzięki czemu dzieci mogą spędzać czas w swojej dzielnicy.
Dzień Dziecka trwać będzie w Bielsku-Białej dłużej niż tylko 1 czerwca. I to nie tylko dzięki Miejskiemu Domowi Kultury i jego ofercie. Część wydarzeń odbędzie się bowiem w niedzielę. Mówimy tu chociażby o Dniu Dziecka w Bibliotece. Książnica Beskidzka zaprasza w niedzielę od 11 do 17. Obowiązują zapisy. W ramach wydarzenia odbędzie się akcja Tata też czyta, o której więcej pisaliśmy tutaj.
Także w godzinach od 11 do 17 w niedzielę na Piknik Naukowy w Bielsku-Białej w parku im. Słowackiego zapraszają organizatorzy, w tym przede wszystkim Uniwersytet Bielsko-Bialski. Więcej o inicjatywie Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki pisaliśmy tutaj.
Oferta jest więc przebogata, a zdecydowana większość propozycji nie wymaga ponoszenia przez rodziców kosztów. Tym mocniej zachęcamy wszystkich do udziału i aktywnego spędzenia tego dnia ze swoimi pociechami! Najlepiej zaś zadbać o to, by być przy swoich dzieciach zawsze i wszędzie, a przynajmniej najczęściej, jak to tylko możliwe.