Już po raz dwudziesty czwarty w Bielsku-Białej (ale nie tylko!) odbędzie się Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. To świetna okazja, by rozszerzyć swoje horyzonty oraz otworzyć swoje dzieci na zupełnie nowe perspektywy związane z edukacją rozumianą w sposób odmienny niż w szkołach. Tym razem impreza odbędzie się pod pomysłowym hasłem „Góry nauki”. Góry i góralskość będą więc obecne w programie.
W poniedziałkowe przedpołudnie w Sali Senatu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego odbyło się spotkanie organizatorów wydarzenia oraz partnerów. Tym razem oprócz uczelni w imprezę włącza się także miasto Bielsko-Biała, miasto Żywiec, powiat żywiecki oraz powiat bielski.
Szczegółowy program XXIV Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki przedstawił profesor Ernest Zawada koordynujący z ramienia UBB organizację przedsięwzięcia. Za bieżące działania organizacyjne z ramienia Uniwersytetu odpowiada Małgorzata Zarębska.
Impreza odbywać będzie się w tym roku, tak jak i poprzednio, zarówno w Bielsku-Białej, jak i w Żywcu. Wszystko rozpocznie się 26 maja w Parku Zamkowym w Żywcu. Będzie to Piknik Naukowy skierowany w dużej mierze do dzieci. Zaprezentowane zostaną nowe technologie, a jednym z najciekawszych elementów będzie walka robotów. Nie zabraknie także zabaw i pokazów dotyczących nauki oraz lokalnej kultury. Zaprezentuje się m.in. Konrad Jurasz z uczniami. Zobaczyć będzie może także stroje oraz usłyszeć muzykę Górali Żywieckich. Dodatkowo uczestnicy będą modli zapoznać się z twórczością prof. Ernesta Zawady.
Druga część imprezy będzie odbywać się 2 czerwca w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej. Organizatorzy zapraszają do Kafejki Naukowej na wykłady i spotkania z ciekawymi gośćmi. Nie zabraknie wydarzeń dla dzieci, w tym zajęć prowadzonych przez wykładowców i studentów UBB. Ciekawostką będzie plenerowe planetarium oraz pokazowe eksperymenty chemiczne. Natomiast góry ze swojej perspektywy zaprezentuje artysta Józef Broda. Wystąpi ponadto Zespół Regionalny Mały Koniaków.
XXIV Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki to jednak nie tylko dwie imprezy główne, ale i szereg imprez towarzyszących. Co ciekawe, choć formalnie są dodatkowe, to nie ustępują rangą imprezom głównym.
28 maja Uniwersytet Bielsko-Bialski zaprasza do Akademii Młodych Talentów. To wydarzenie skierowane do 600 młodych adeptów nauki.
29 maja odbędzie się natomiast cykl wydarzeń. Rano zaplanowane jest dyktando z udziałem prof. Jerzego Bralczyka i red. Michała Ogórka. Następnie na terenie kampusu UBB odbędzie się cykl wykładów i warsztatów dla dzieci i młodzieży. Po południu w Auli L128 na UBB będzie miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Rafała Olbińskiego oraz wykład dr. Michała Kawuloka pt. Realizm magiczny (Rafał Olbiński). Natomiast wieczorem w Centrum Kultury Kubiszówka w Bielsku-Białej zaprezentowany zostanie spektakl pt. Antygona w reżyserii Carlosa Dimeo (na podstawie wolnego przekładu Jose Watanae’a).
1 czerwca w Bielskim Centrum Kultury pojawi się niezwykły gość: reżyser Krzysztof Zanussi. Wygłosi wykład pt. Co jest postępem? Ponadto zaprezentowany zostanie jego film pt. Liczba doskonała. Choć aula BCK-u jest pojemna, to wszyscy zainteresowani powinni zarezerwować dla siebie miejsce.
Natomiast 2 czerwca rano w Bielskim Centrum Kultury wystawiony zostanie spektakl dla dzieci pt. Dziwaczka w reżyserii Michała Moskala (Teatr Pappeteria). Także tutaj należy zarejestrować swoją obecność. Dodatkowo tego dnia w Parku Słowackiego zaprezentowana zostanie instalacja artystyczna pt. Dobre Sploty autorstwa prof. Zawady, którą zrealizują studenci Wydziału Humanistyczno-Społecznego UBB oraz uczniowie bielskiego plastyka.
Reprezentanci organizatorów oraz ich partnerów samorządowych zwracali w poniedziałek uwagę na wielką rolę Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki w umacnianiu regionu i wydobywania na wierzch jego potencjału. Ich zdaniem koniecznym jest pokazywanie, że Podbeskidzie może zatrzymać młode osoby i ma argumenty, by to robić i przekonywać do pozostania na miejscu. Ważne w tym są zarówno wydarzenia organizowane w Bielsku-Białej, jak i w Żywcu. Dlatego też uczestnicy spotkania wyrażali dużą radość z faktu, że impreza odbędzie się już po raz dwudziesty czwarty. Jest to bowiem nie tylko coś nowego, ale już także element lokalnej tradycji, na której można budować zaufanie na styku świata akademickiego, samorządu i biznesu.
Foto: UBB