Od 1 stycznia zmieniają się zasady odbierania zużytej odzieży przez miasto. Nie można jej już oddawać wraz z odpadami komunalnymi zmieszanymi, należy dostarczać ją bezpośrednio do PSZOK.
W związku z nowymi regułami odbioru używanej odzieży pojawiły się obawy, że mieszkańcy będą chcieli uniknąć uciążliwego zawożenia worków z odzieżą na nieliczne PSZOK-i i częściej niż obecnie będą korzystać z pojemników na odzież, rozstawionych na terenie miasta. Już dziś utrzymanie porządku w tych miejscach jest bardzo kłopotliwe ze względów estetycznych i sanitarnych.
Jaka jest polityka władz miasta w tym zakresie? Miasto nie zezwala na lokalizację pojemników na terenach należących do samorządu i Skarbu Państwa, a zawarte wcześniej umowy zostały wypowiedziane. Wszystkie nowe wnioski o wydzierżawienie terenów gminnych z przeznaczeniem na lokalizację pojemników na odzież są odrzucane.
Służby miejskie regularnie przeprowadzają kontrole nieruchomości w zakresie usytuowania pojemników, a w przypadku posadowienia ich na terenach gminnych, właściciele wzywani są do ich niezwłocznego usunięcia. Niejednokrotnie nie udaje się jednak ustalić właścicieli pojemników, ponieważ nie ma na nich żadnych informacji lub są one błędne.
Większość pojemników znajduje się jednak nie na gruntach miejskich, lecz na terenach prywatnych i osiedlach mieszkaniowych. W związku tym zobowiązano wszystkie Spółdzielnie Mieszkaniowe do egzekwowanie od właścicieli pojemników utrzymania porządku i częstszego opróżniania pojemników. Również Miejski Zarząd Dróg i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zobowiązane zostały do utrzymania czystości lub usunięcia pojemników.
W lutym 2023 roku Rada Miejska podjęła tzw. „uchwałę krajobrazową”, w której określono zasady sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. W uchwale zawarto zakaz sytuowania obiektów małej architektury, takich jak kontenery na odzież używaną, w miejscach widocznych z przestrzeni publicznej (nie dotyczy to obiektów małej architektury istniejących w dniu wejścia w życie uchwały). Firmy zbierające odzież na terenie miasta zostały poinformowane o obowiązujących zasadach.
Nie wiadomo jeszcze, czy nowe zasady odbioru odpadów komunalnych wpłyną znacząco na ilość używanej odzieży, trafiającej do pojemników. Trzeba jednak przyznać, że obawy są uzasadnione, gdyż nawet w obecnym stanie worki z ubraniami i zaniedbane pojemniki szpecą przestrzeń miejską.