Wyjątkowe obiekty, które wymagają wyjątkowej ochrony. Dwa budynki lotniska szybowcowego w bielskich Aleksandrowicach, zostały wpisane na listę zabytków przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.
Oba budynki zostały wzniesione w latach 30-stych XX wieku, w stylu modernistycznym. Mirosław Rymer, rzecznik Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wyjaśnił, że dwa obiekty stanowią jednolity kompleks zabudowań. Pierwszy, zwany dworcem lotniczym, posiada wieżę kontrolną. Drugi mieścił hotel i laboratorium aerodynamiczne. Całość, obejmująca także hangar, została zaprojektowana przez architekta Karola Schayera, uważanego za jednego z głównych przedstawicieli międzywojennego modernizmu polskiego. – W kompozycji bryły lotniska Schayer płynnie połączył ekspresyjne formy z wertykalnymi prostopadłościanami. Całość kompozycji ma dynamiczny charakter, zgodny z kontekstem nowoczesnych aerodynamicznych samolotów startujących z sąsiedniego pasa startowego. Na części dachu budynku „dworca” urządzono pierwotnie taras osłonięty żelbetonową pergolą - obecnie zabudowany – powiedział rzecznik.
Konserwator w swojej decyzji zauważył, że zarówno bryły budynków pozostające zasadniczo nieprzekształcone, jak i częściowo zachowany wystrój elewacji — świadczą o walorach zabytkowych obiektów. – Dokonane zmiany - zabudowanie pierwotnych tarasów oraz częściowe obłożenie elewacji obiektów sidingiem - nie degradują w znaczącym stopniu wartości zabytkowych. (…) Obiekty są elementem współtworzącym tożsamość kulturalną i historyczną miasta Bielska—Białej. Ze swoim wystrojem architektoniczno—sztukatorskim były i nadal są ważnym wyróżnikiem w przestrzeni dzielnicy Aleksandrowice – podkreślił Mirosław Rymer.
Niezwykle istotne jest także to, iż w większości zachował się oryginalny wystrój wnętrz obiektów, tj. klatki schodowe murowane, z zachowanymi oryginalnymi balustradami i poręczami.
Uroczystego otwarcia lotniska w Aleksandrowicach i pierwszej szkoły lotniczej Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej im. Marszałka Piłsudskiego dokonano 31 maja 1936 r. W wydarzeniu brał udział wojewoda śląski Michał Grażyński oraz gen. dyw. Leon Berbecki. 1 września 1939 r. klucz samolotów PZL P.11c stacjonujących w Aleksandrowicach (122 eskadra myśliwska) zestrzelił 3 samoloty niemieckie. Jednym ze zwycięskich pilotów był podporucznik, późniejszy pułkownik pilot Wacław Król.
W czasie II wojny światowej lotnisko w Aleksandrowicach, podobnie jak szkoła szybowcowa w Goleszowie, było wykorzystywane przez Niemców do szkolenia szybowcowego. Po wojnie stąd startowały do badań w locie szybowce skonstruowane i wykonane przez ówczesny Szybowcowy Zakład Doświadczalny (SZD).
Od 1969 r. lotnisko figuruje w ewidencji lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Obecnie to cywilne lotnisko sportowe Aeroklubu Bielsko—Bialskiego.
foto: Aeroklub Bielski