Tie-break zdecydował o awansie

W piątkowy wieczór siatkarki  BKS Bostik ZGO zakończyły rundę zasadniczą sezonu 2023/2024. Po meczu obfitującym w zwroty akcji wygrały 3:2 z Grotem Budowlanymi Łódź i awansowały na drugie miejsce w tabeli. W pierwszej rundzie play-off zagrają z Radomką Radom.

Losy drugiego miejsca, a co za tym idzie rozstawienia w rundzie play-off rozstrzygnęły się dopiero w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego. W piątkowe popołudnie zajmujące pozycję wiceliderek Tauron Ligi PGE Rysice Rzeszów przegrały z ŁKS-em Łódź 3:2, co otworzyło drogę do awansu zespołowi BKS Bostik ZGO. Wystarczyło „tylko” pokonać wieczorem inny łódzki zespół – Grot Budowlanych.

O zwycięstwo nie było jednak łatwo. W pierwszym secie łodzianki wygrały dość pewnie 25:19. Na szczęście to nie zdemotywowało bielszczanek. Co prawda drugi set znowu lepiej zaczęły przyjezdne, które prowadziły już 9:6, jednak podopieczne trenera Bartłomieja Piekarczyka się przełamały, wyszły na prowadzenie 15:11 i nie oddały go już do końca. Set zakończył się wynikiem 25:19 dla BKS-u.

To nie był koniec emocji. W trzecim secie ponownie inicjatywa była po stronie Budowlanych. Co prawda bielszczanki dochodziły rywalki, ale te ponownie odskakiwały i wygrały tę partię 25:19.

W czwartym secie bielszczanki znowu zareagowały najlepiej jak mogły. Choć rozpoczęły niemrawie (było 0:3) to potem wyszły na prowadzenie i nie oddały go do końca wygrywając seta 25:21.

O losach meczu i drugiego miejsca w tabeli rozstrzygnąć miał więc tie-break. Ten dla BKS-u nie układał się zbyt dobrze, rywalki prowadziły już 10;6. W drugiej części seta BKS zagrał jednak zdecydowanie lepiej i wygrał 15:13, a cały mecz 3:2. Najlepszą zawodniczką spotkania wybrana została Kertu Laak.

Dzięki zwycięstwu BKS Bostik ZGO awansował na drugie miejsce w tabeli i w pierwszej rundzie play-off zagra z siódmą drużyną sezonu zasadniczego, Radomką Radom. Rywalizacja będzie toczyła się do dwóch zwycięstw, a pierwszy mecz rozegrany zostanie w Bielsku-Białej 21 lub 22 marca.

BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Bała – Grot Budowlani Łódź 3:2 (19:25, 25:18, 19:25, 25:21, 15:13)

BKS: Nowicka (2), Pacak (10), Borowczak (11), Laak (30), Majkowska (6), Damaske (10), Mazur (libero) oraz Stachowicz, Abramajtys Szczepańska-Pogoda (2) i Bidias (13)