10 października w Katowicach odbył się benefis Andrzeja Grajewskiego. Ten historyk, publicysta i działacz społeczny urodził się i mieszka w Bielsku-Białej.
70 lat skończył Andrzej Grajewski, a benefis z tej okazji odbył się w Katowicach, w siedzibie „Gościa Niedzielnego”, którego Grajewski jest wieloletnim redaktorem i publicystą. Laudację pod adresem jubilata wygłosił jego redakcyjny kolega, dr Tomasz Rożek, znany popularyzator nauki. Przedstawił wielowymiarową sylwetkę Grajewskiego, którego publiczna aktywność wykracza poza ramy jednej funkcji czy zawodu.
- Miałem to szczęście w życiu, że spotkałem i poznałem wielu wybitnych ludzi. Byli wśród nich trzej papieże, wszyscy prezydenci Polski, światowi przywódcy i sławni naukowcy, ale najbardziej cenię sobie przyjaźnie, które dziś zaprowadziły wielu z Was właśnie tutaj, na tę uroczystość – mówił Grajewski do zgromadzonych gości benefisu.
Doktor Andrzej Grajewski jako historyk ma na koncie wiele publikacji naukowych. Specjalista od archiwów watykańskich, dokonał w nich wielu cennych odkryć dotyczących polityki wschodniej Watykanu w czasach komunistycznych, ale także dotarł do sensacyjnych dokumentów wskazujących na udział radzieckich służb specjalnych w zamachu Ali Agcy na Jana Pawła II. W oparciu o polskie archiwa jeszcze w latach 90. ujawnił uwikłanie wielu księży i hierarchów katolickich we współpracę z komunistyczną bezpieką. Jego niedawne publikacje spowodowały wznowienie śledztwa ws. otrucia przez Służbę Bezpieczeństwa ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy ruchu oazowego.
Jako działacz społeczny Grajewski angażował się w działalność Solidarności Podbeskidzia, redagując podziemną prasę, brał też udział w górskich przerzutach nielegalnej literatury do Czechosłowacji. Znany jest jednak głównie z działalności humanitarnej na rzecz ofiar wojen i katastrof naturalnych; w tej roli dotarł z pomocą m.in. do Armenii po trzęsieniu ziemi, do Czeczenii podczas wojny z Rosją, ostatnio na zniszczone tereny Ukrainy.
Andrzej Grajewski jest także specjalistą od sowieckich, a potem rosyjskich służb specjalnych. Był członkiem międzyrządowej Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych, działającej na rzecz unormowania stosunków z Rosją (Grupa zaprzestała działalności w związku z postawą strony rosyjskiej). Był pierwszym przewodniczącym Kolegium IPN po jego powołaniu w latach 90.
Jubilat urodził się 8 października 1953 roku w Bielsku-Białej. Tu dziś mieszka wraz z żoną Elżbietą, która towarzyszyła mężowi także podczas krojenia urodzinowego tortu.