Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka poinformowało, że jego flagowy projekt „Ochrona i regeneracja obszarów cennych przyrodniczo wraz z działaniami edukacyjnymi na obszarze Aglomeracji Beskidzkiej” otrzymał dofinansowanie.
Projekt ma otrzymać dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Jego realizacja oznacza, że w ciągu najbliższych kilku lat zrealizowane zostaną działania czynnej ochrony przyrody w kilkunastu miejscach na terenie całej Aglomeracji Beskidzkiej, powstaną nowe obszary chronione, na kilkudziesięciu hektarach usunięte zostaną rośliny inwazyjne (przede wszystkim barszcz Sosnowskiego), a także prowadzone będą działania edukacji przyrodniczej dla ok. 50 tys. mieszkańców Aglomeracji i turystów w różnych formach, w tym m. in. edukacyjne warsztaty terenowe czy przyrodnicze pikniki rodzinne.
Projekt będzie realizowany w ramach Strategii Zintegrowanego Rozwoju Terytorialnego Aglomeracji Beskidzkiej na lata 2021-2027 (z perspektywą do roku 2030), która przewiduje m. in. wydatkowanie ponad 15 mln euro w subregionie południowym województwa śląskiego z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 na działania z zakresu ochrony różnorodności biologicznej oraz edukacji ekologicznej. Z kwoty tej ponad 13 mln euro ma być przeznaczone na dwa etapy projektu „Ochrona i regeneracja obszarów cennych przyrodniczo wraz z działaniami edukacyjnymi na obszarze Aglomeracji Beskidzkiej”. Projekt współfinansowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 jako tzw. przedsięwzięcie strategiczne (w trybie pozakonkursowym), które bezpośrednio wynika z tzw. Kontraktu Programowego dla Województwa Śląskiego, zawartego pomiędzy Zarządem Województwa a Ministrem właściwym ds. polityki regionalnej.
Na projekt składają się cztery komponenty: dotyczący wsparcia obszarów chronionych i innych cennych przyrodniczo, które nie są objęte ochroną, komponent informacyjno-edukacyjny, komponent dotyczący usuwania inwazyjnych gatunków obcych oraz komponent dotyczący wsparcia bioróżnorodności na obszarach zurbanizowanych. Plany realizacji zadań w ramach poszczególnych komponentów rozłożone są na terenie całej Aglomeracji Beskidzkiej. W ramach projektu w Bielsku-Białej zapowiedziane jest wsparcie dla Centrum Edukacji Ekologicznej „Ekosynteza”, co ma przyczynić się do zwiększenia świadomości ekologicznej, a także działania obejmujące czynną ochronę przyrody.
Stowarzyszenie główną kampanię informacyjno-edukacyjną promującą walory przyrodnicze subregionu realizować będzie we współpracy ze Studiem Filmów Rysunkowych. Działania edukacyjne przewidują różne formy, głównie warsztaty terenowe i stacjonarne, ale także multimedia, wydawnictwa, akcje i wydarzenia ekologiczne, gry terenowe czy plenerowe pikniki przyrodnicze.
W skład Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka wchodzą gminy i samorządy powiatowe z terenu miasta Bielsko-Biała oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w grudniu 2019 r.
Źródło: Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka, fot. Uoaei1 CC BB-SA 4.0