W rankingu kondycji finansowej samorządów Bielsko-Biała zanotowała spektakularny spadek w zakresie nadwyżki operacyjnej, czyli tej części budżetu, która po zaspokojeniu bieżących potrzeb pozostaje samorządom na działania rozwojowe.
Wiemy, że wartość nadwyżki operacyjnej to jeden z najważniejszych wskaźników obrazujących sytuację finansową jednostki samorządowej. Decyduje o możliwościach rozwojowych, o tym, ile środków możemy przeznaczyć na nowe przedsięwzięcia (najczęściej na inwestycje, choć może się zdarzyć, że zdecydujemy się na rozwój projektów wymagających głównie nowych wydatków bieżących) po zaspokojeniu bieżących potrzeb wydatkowych. W naszym rankingu posługujemy się wskaźnikiem nadwyżki operacyjnej netto. Uwzględniamy więc nie tylko różnicę między wielkością bieżących dochodów i bieżących wydatków, ale także wielkość spłat wcześniejszego zadłużenia. Prezentowany wskaźnik pokazuje wartości średnie z lat 2020–2022 r. – piszą we wstępie do raportu „Kondycja finansowa samorządów. Ranking – nadwyżka operacyjna 2020-2022” prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska. 21 listopada raport opublikował miesięcznik „Wspólnota”.
Czy jest się czym pochwalić? Na 22 stronie raportu sklasyfikowano miasta na prawach powiatu. Wśród 48 jednastek samorządu terytorialnego jest też Bielsko-Biała, którego średnia nadwyżka operacyjna netto per capita (na głowę mieszkańca) za lata 2020-2022 wynosi 364,88 PLN. Wysokość tego wskaźnika plasuje nasze miasto na 22 miejscu. W porównaniu z poprzednim rankingiem (2017-2019) zaliczyliśmy zjazd w dół aż o 15 miejsc! Jak wyglądamy w porównaniu z innymi miastami? Większy spadek zaliczyły tylko: Tarnobrzeg (z 23 na 46), Grudziądz (z 13 na 33), Słupsk (z 28 na 45), Łomża (z 18 na 35) i Włocławek (z 21 na 37).
Często przyrównujemy się do Sosnowca czy Tychów. Te dwa miasta „zjechały” tylko o 3 miejsca w dół, odpowiednio z 16 na 19 i z 6 na 9. A bliska nam z pewnych względów Częstochowa spadła w rankingu o 7 miejsc, z 25 na 32.
Na marginesie: jeszcze większy zjazd zanotował powiat bielski. Sklasyfikowano go na 111 miejscu, choć w poprzednim rankingu był 44. Marna to jednak pociecha. Lukrowanie wyrobów (w tym wypadku: danych) służy wyłącznie cukiernikom. Na konferencjach prasowych powinno się także mówić się o tzw. „plusach ujemnych”, bowiem wtedy otrzymujemy pełny obraz rzeczywistości, a nie tylko jej lukrowany fragment.
Cały ranking na: https://wspolnota.org.pl/news-rankingi/ranking-kondycja-finansowa-samorzadow