Tuż przed świętami bielska policja schwytała 47-latka, który poszukiwany był od 2010 roku. W policyjnej bazie danych sprawdziliśmy ilu jeszcze bielszczan ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości. Obecnie takich osób jest 178!
Schwytany przed świętami 47-latek poszukiwany był od 2010 roku. Na swoim koncie miał rozbój, kradzież z włamaniem, oszustwa oraz unikanie alimentów. Poza nim w policyjnej bazie jest obecnie jeszcze 178 osób, za którymi wystawione zostały listy gończe, a których ostatnim miejscem zameldowania było Bielsko-Biała. Poszukiwani są za bardzo różnorodne przestępstwa i wykroczenia.
Największa grupa osób poszukiwanych (ponad 30) ma na swoim koncie przestępstwa związane z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Wielu spośród nich to reydywiści.
Sporo jest jednak także takich, którzy na swoim koncie mają oszustwa (30), kradzieże w włamaniem (19) czy udział w bójce (15). Są też kradzieże i wymuszenia rozbójnicze oraz rozboje.
Trzy osoby poszukiwane są za posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej lub amunicji.
Aż 16 osób poszukiwanych jest za przedkładanie podrobionego, przerobionego bądź nierzetelnego dokumentu. Część z tych osób samodzielnie te dokumenty podrabiała lub przerabiała.
Ponad 20 osób ma na swoim koncie przestępstwa narkotykowe, a po 2 poszukiwanych popełniło przestępstwa skarbowe oraz znieważyło funkcjonariusza publicznego.
Sporą grupę stanowią też osoby uchylające się od obowiązków alimentacyjnych. To około 20 poszukiwanych.
Wielu z poszukiwanych przez policję ma na swoim koncie kilka, a nawet kilkanaście przewinień. Rekordzistą jest chyba 40-latek, w którego kartotece w pozycji „podstawa poszukiwań” figuruje aż 14 pozycji: od oszustwa, poprzez kradzież z włamaniem, podrabianie i przerabianie dokumentów i posługiwanie się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby, przez przestępstwa narkotykowe po posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej lub amunicji. Poszukiwany jest od kwietnia 2022 roku.
W bazie można też znaleźć całe rodziny. Przykładem jest trójka panów R. 65-letni ojciec trafił do bazy danych we wrześniu 2021 roku m.in. za to że prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz nie powrócił do zakładu karnego z przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Kilka miesięcy później, w maju 2022 roku, do bazy trafił jego 30-letni obecnie syn, który poszukiwany jest za rozbój. W lipcu 2022 na policyjnej liście znalazł się także drugi, o dwa lata młodszy syn, który poszukiwany jest za spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia.
Wśród 178 poszukiwanych osób z Bielska-Białej jest 17 kobiet. Są też obcokrajowy. Obecnie to 10 Ukraińców (trzech z nich ma podwójne, polskie i ukraińskie obywatelstwo) oraz 1 Gruzin. Najstarszy ze znajdujących się w bazie ma 68 lat i poszukiwany jest za oszustwo.
Do policyjnej bazy danych osób poszukiwanych trafiają osoby, za którymi wystawione zostały listy gończe, a sąd lub prokuratura wydały zgodę na publikację ich danych. Informacje pochodzą z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji. Obecnie w bazie znajdują się dane prawie 50 tysięcy osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. Zestawienie dostępne jest na stronie poszukiwani.policja.gov.pl.
foto: Policja