14 marca przypada Dzień Liczby Pi. Dlaczego właśnie wtedy? Wszystko z powodu amerykańskiego sposobu zapisu daty, która przedstawia się jako 3.14. Nie trzeba jednak lecieć lub płynąć za ocean, by skupić się na tej ważnej wartości matematycznej. Liczbą Pi zajmą się w czwartek także bielsko-bialskie szkoły różnych szczebli.
Słynna Liczba Pi, zwana rzadziej Stałą Archimedesa, dla większości osób ogranicza się do zapamiętania wartości 3,14. Realnie jednak miejsc po przecinku można wymieniać bardzo wiele. Jak wiele? Nie wiadomo.
I lepiej nie pytać o to robota Kopernika w Centrum Nauki Kopernik. Liczb po przecinku jest bowiem tyle, że przy poprzedniej tego typu próbie i zapytaniu maszyny opartej o sztuczną inteligencję technologia musiała wywiesić białą flagę. Administratorzy z CNK interweniowali i zablokowali robotowi możliwość niemal niekończącego się wymieniania wartości stanowiących Liczbę Pi. Tych bowiem współczesna nauka jest w stanie wymienić dziesiątki bilionów.
Nie jest to jednak jedyny powód, dla których Liczba Pi fascynuje. Jest ona bowiem także bardzo przydatna przy liczeniu obwodu okręgu i powierzchni koła. A z tej wiedzy korzystają w życiu dorosłym nie tylko matematycy czy inżynierowie. Jak bowiem bez Liczby Pi poznać proporcje składników do pieczonego ciasta, gdy w przepisie przykładowa okrągła brytfanka ma 25 centymetrów, a nasza – 28?
14 marca jako dzień poświęcony matematyce ma jednak jeszcze jedno uzasadnienie. Są nim urodziny. Tego dnia w roku 1879 w niemieckim Ulm na świat przyszedł bowiem jeden z najważniejszych fizyków XX wieku Albert Einstein. Trzy lata później w Warszawie przyszedł natomiast na świat Wacław Sierpiński, jeden z najważniejszych przedstawicieli i twórców polskiej szkoły matematycznej.
Z tych powodów kilka szkół w Bielsku-Białej postanowiło celebrować Dzień Liczby Pi. Co zamierzają?
– Będą okolicznościowe wykłady poświęcone Liczbie Pi oraz wielkim uczonym, którzy urodzili się tego dnia. To między innymi Albert Einstein czy Wacław Sierpiński. Ponieważ nasza szkoła kojarzy się z matematyką i fizyką, to dużo będziemy mówili właśnie o tych postaciach. Dodatkowo odbędą się matematyczne gry i konkursy związane z Liczbą Pi. Będą poczęstunki i ciasta – także związane z kołami – mówi portalowi luBBie.pl Andrzej Koźmic, wicedyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.
– Wydarzenia odbędą się zarówno po lekcjach, jak i w trakcie lekcji matematyki. Zamiast klasycznego rozwiązywania zadań uczniowie będą pracowali w nieco inny sposób – dodaje.
Wykłady dla uczniów w „piątce” wygłoszą nauczyciele pracujący w szkole. Podczas wydarzeń związanych z Dniem Liczby Pi panująca atmosfera ma być nieco inna niż podczas klasycznych lekcji. Niezmienne pozostanie natomiast to, że czas będzie przeznaczony na naukę.
A jak Dzień Liczby Pi spędzą nieco młodsi uczniowie? Przykładowo: w Szkole Podstawowej nr 29 odbędzie się konkurs plakatów związanych z tą matematyczną wartością.
Z ustaleń portalu luBBie.pl wynika, że Dzień Liczby Pi odbędzie się także w innych szkołach podstawowych i średnich na terenie miast, w tym w SP 13, SP 18, SP 27, SP 28, SP 31 oraz ZSEiEM, BSR 4 oraz ZSSiO.