Po raz 42. już rozdano nagrody w Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „LIPA”, najstarszej spośród istniejących nieprzerwanie imprez literackich w kraju.
W miniony weekend miał miejsce finał Przeglądu w Spółdzielczym Centrum Kultury „Best” przy Spółdzielni Mieszkaniowej Złote Łany. Wzięło w nim udział 47 spośród wszystkich 60 tegorocznych laureatów konkursu. Jurorzy mieli nie lada zadanie; na tegoroczny Przegląd 472 autorów (o 71 więcej niż przed rokiem) nadesłało w sumie 1077 utworów, czyli o 106 więcej niż w poprzedniej edycji. Oceną twórczości młodych artystów zajęli się tradycyjnie: Tomasz Jastrun, Jan Picheta i Juliusz Wątroba oraz Irena Edelman w roli sekretarza. Jury potwierdziło niepokojący trend, który pojawił się przed 10 laty, polegający na coraz mniejszej liczbie tekstów korzystających z przyrody jako inspiracji. Za to przyznało, że nadesłane teksty pochodziły ze wszystkich województw.
Jurorzy postanowili nagrodzić 27 autorów spośród 245 uczniów szkół podstawowych, 26 autorów spośród 196 uczniów szkół średnich oraz 7 osób dorosłych spośród 21, które nadesłały swoje prace.
Oprawę artystyczną zapewnił Czesław Mozil. Główną nagrodą, którą otrzymał każdy z laureatów, była Antologia nagrodzonych tekstów, a także tomiki poezji Tomasza Jastruna i Juliusza Wątroby oraz wydawnictwo krytyczno-literackie Jana Pichety.
- Antologię wydajemy co roku, a bywało, że stanowiła ona 2 lub nawet 3 książki. W sumie dotąd wydaliśmy 50 woluminów lipowej Antologii. Każdy z laureatów jest jej autorem – mówi Jan Picheta. – Dwudniowa formuła finału już kiedyś była. Teraz powróciliśmy do niej i głośne czytanie utworów drugiego dnia okazało się bardzo dobrym pomysłem.
W pierwszym dniu warsztaty literackie poprowadzili juniorzy. Panel dyskusyjny natomiast prowadzony był pod okiem poetki i pieśniarki Anety Ryncarz oraz Artura Pałygi, dramaturga, (którego felietony możecie Państwo czytać w naszym portalu).
Drugiego dnia miał miejsce konkurs głośnego czytania ze zrozumieniem tekstów tegorocznych laureatów LIPY. Uczestniczyło w nim 5 szkół, które wystawiły po 3 reprezentantów do konkursu i do panelu dyskusyjnego na temat Dlaczego piszemy wiersze i prozę? Po co nam sztuka?. Pierwsze miejsce i puchar zdobyła Szkoła Podstawowa nr 3, której reprezentantka zdobyła również Nagrodę Publiczności. Miejsce 2. zdobyła SP nr 26 i trzy równorzędne miejsca 3. zdobyły: SP nr 22, SP nr 33 i Szkoła Muzyczna Podstawowa. W Konkursie Głośnego Czytania 1. miejsce zdobyła reprezentantka SP nr 3, miejsce 2. zdobyły reprezentantki SP nr 33 i SP nr 26, a miejsce 3. zdobyli uczniowie SP nr 3 i SP nr 26. Wyróżnienia przyznano uczniom SP nr 22 i Szkoły Muzycznej.
Pełna lista laureatów i nagrodzonych utworów znajduje się tutaj.
Fot. FB SCK Best