Na razie trwają prace przygotowawcze. Agencja Rozwoju Regionalnego przystąpiła do modernizacji przedwojennego pawilonu sportowego w bielskim Parku Włókniarzy.
Mariusz Kłusak, wiceprezes zarządu ARR S.A. poinformował, że spółka czeka na wydanie pozwolenia na budowę. - Myślę, że stanie się to jeszcze w październiku. Wtedy będziemy mogli przystąpić już do prac budowlanych – powiedział.
Przez mieszkańców Bielska-Białej pawilon sportowy popularnie nazywany jest „kortami”, ponieważ obok przez dziesięciolecia działały korty do gry w tenisa ziemnego. Budynek jednak w ostatnich latach nie miał szczęścia do najemców i niszczał.
Umowa z wykonawcą, który podjął się modernizacji, obejmuje zaprojektowanie i przeprowadzenie kompleksowej rewitalizacji pawilonu oraz znajdujących się obok kortów tenisowych wraz z otoczeniem. Inwestycja kosztować będzie 22,5 mln zł netto. Projekt finansowany jest z funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego. Po zakończeniu prac będzie tu siedziba Międzypokoleniowego Centrum Aktywności i Innowacji .
Do pawilonu przeniesiony zostanie należący do Agencji Rozwoju Regionalnego FabLab - laboratorium technologiczne dysponujące m.in. drukarkami 3D i ramionami robotycznymi. Szkoli się na tym młodzież kształcąca się w zakresie przemysłu 4.0 i nowoczesnych technologii. W nowym Centrum będą też stworzone warunki wspierające rozwój technologiczny mikro firm. Budynek stanie się też miejscem spotkań międzypokoleniowych, gdyż oferta Centrum będzie dostosowana zarówno dla młodych jak i tych nieco starszych.
Przylegająca do pawilonu część sportowa zostanie tak zmodernizowana, aby można było z niej korzystać nie tylko latem. - Powstanie budynek, dzięki któremu cały rok można będzie grać w tenisa ziemnego i badmintona – dodał Mariusz Kłusak.
Wykonawca ma 17 miesięcy na zrealizowanie zaplanowanych prac. - Otwarcie planujemy na przełomie trzeciego i czwartego kwartału przyszłego roku – powiedział Kłusak.
Pierwszy pawilon, zwany lodowym, został wzniesiony w południowej części parku w 1896 r. Pierwotnie był to drewniany budynek. Stał obok miejskiej ślizgawki. W 1928 r. został zastąpiony modernistycznym budynkiem autorstwa Alfreda Wiedermanna, który stoi do dziś. Po 1989 roku przez pewien czas w budynku mieściły się biura regionalnej Solidarności, potem funkcjonowała w nim znana restauracja, lecz po jej likwidacji budynek zaczął popadać w ruinę. Kilka lat temu przejęła go Agencja Rozwoju Regionalnego i postanowiła tchnąć w to miejsce nowe życie. (ach)