Bielski samorząd zatrudnia – bezpośrednio lub pośrednio – tysiące pracowników. W kolejnych tekstach postaramy się przyjrzeć roli, jaką odgrywają władze samorządowe na lokalnym rynku pracy.
Najpierw dane ogólne. Spośród przedsiębiorstw działających w Bielsku-Białej powyżej 250 pracowników zatrudniają 42 firmy. Tylko cztery spośród nich zatrudniają więcej niż 1000 osób. Wszystkie 21 przedsiębiorstw działających na terenie strefy ekonomicznej zatrudnia łącznie (przed zwolnieniami grupowymi) ok. 4,7 tys. osób. Jak na tym tle wygląda zatrudnienie w Urzędzie Miejskim oraz pozostałych instytucjach i jednostkach zarządzanych przez bielski samorząd?
Z danych ujawnionych w „Raporcie o stanie miasta”, jaki przedstawił radnym Prezydent Miasta, wynika że bezpośrednio w Urzędzie Miejskim zatrudnionych jest 661 osób (łącznie z prezydentem i jego trzema zastępcami). Już tylko ta liczba oznacza, że Ratusz jest jednym z największych pracodawców w mieście.
Spośród 29 wydziałów i biur Urzędu Miejskiego najwięcej pracowników zatrudnia Wydział Organizacyjny, bowiem aż 78. Do większych jednostek można tez zaliczyć Wydział Dochodów Budżetowych (49 pracowników), Wydział Urbanistyki i Architektury (44 pracowników), Wydział Ochrony Środowiska i Energii (44 pracowników), Wydział Komunikacji (także 44 pracowników), Wydział Nieruchomości (39 pracowników) oraz Wydział Geodezji i Kartografii (38 zatrudnionych osób). Z kolei do mniejszych wydziałów należą Wydział Strategii i Rozwoju Gospodarczego (9 pracowników), Wydział Zarządzania Kryzysowego (8 osób), Wydział Funduszy Europejskich (8 pracowników) czy Biuro Rady Miejskiej, zapewniające obsługę 25-osobowego grona radnych (9 zatrudnionych). Obsługą medialną Prezydenta i urzędu w Wydziale Prasowym UM zajmuje się 9 osób, a Urząd Stanu Cywilnego zatrudnia 14 pracowników.
Jednak to nie koniec, bowiem dane te nie uwzględniają zatrudnienia w pozostałych jednostkach samorządowych oraz spółkach komunalnych. W kolejnej części naszej analizy zajmiemy się danymi o zatrudnieniu w pozostałych jednostkach organizacyjnych miasta (domach pomocy społecznej, instytucjach kultury, przedszkolach, szkołach, Straży Miejskiej itp.). Według danych z „Raportu…” liczba zatrudnionych w miejskich jednostkach organizacyjnych wzrosła w ub. roku o 160 osób i wyniosła… 7595 pracowników.