Choć za oknem jest ciepło, pogoda nieubłaganie przypomina nam, że już niebawem czekają nas jesienne i zimowe chłody. W Bielsku-Białej, niestety, wiążą się one z powrotem smogu, którego powodem – w dużej mierze – jest emisja z tzw. kopciuchów. Do walki z trucicielami powietrza przygotowuje się Straż Miejska, która ostatnio rozwinęła swoją flotę dronów.
Pokonać smog
Zakupiony przez bielską Staż Miejską dron kosztował 170 tysięcy złotych, a środki na jego kupno Gmina Bielsko-Biała pozyskała w ramach marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza „Inicjatywa Antysmogowa”. Podobnie jak pozostałe drony Straży Miejskiej w okresie zimowym będzie on wykorzystywany przede wszystkim do kontroli niskiej emisji. Każdy z dronów wyposażony jest w specjalistyczny czujnik do badania składu spalin wydobywających się z emitorów kontrolowanych nieruchomości. Pozwala to na szybsze zlokalizowanie najbardziej kopcących kominów oraz na analizę składu chemicznego wydobywającego się dymu. Dzięki temu strażnicy mogą potwierdzić lub wykluczyć popełnienie wykroczenia przez właściciela, współwłaściciela, użytkownika kontrolowanej nieruchomości.
W poprzednim okresie grzewczym, między 1 października 2022 roku a 31 marca 2023 roku, do Straży Miejskiej w Bielsku-Białej zgłoszono 390 interwencji dotyczących spalania śmieci oraz przestrzegania przepisów tzw. uchwały antysmogowej. Na sprawców wykroczeń w 72 przypadkach nałożono mandat karny, zaś w 14 przypadkach zastosowano pouczenia.
W tym samym czasie bielska Straż Miejska z wykorzystaniem dronów wykonała, już z własnej inicjatywy, loty nad 599 emitorów budynków jednorodzinnych badając nad nimi skład dymu. W 30 przypadkach strażnicy nałożyli mandaty karne, natomiast w 3 przypadkach zastosowali pouczenia.
W tym roku kontroli powinno być co najmniej tak samo dużo.
Drony walczą też z wysypiskami śmieci
Straż Miejska swoje drony wykorzystuje także do czynności związanych z kontrolami gospodarki ściekowej oraz gospodarki odpadami, w tym likwidacji dzikich wysypisk śmieci. Po ujawnieniu miejsc powstawania dzikich wysypisk, strażnicy prowadzą dalsze czynności przy użyciu tzw. fotopułapek. Na wyposażeniu Straży Miejskiej są 4 takie urządzenia. W okresie od 1 kwietnia do 10 października, urządzenia te zamontowano 78 razy ujawniając 18 wykroczeń.
Strażnicy edukują
Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są także do działań informacyjnych i edukacyjnych. Strażnicy uczestniczą w różnego rodzaju imprezach plenerowych organizowanych przez jednostki i wydziały Urzędu Miejskiego oraz Rady Osiedli. Podczas imprez pokazują jak drony i inny sprzęt wykorzystywany jest podczas codziennej służby. Drony Straży Miejskiej można zobaczyć także w bielskich przedszkolach i szkołach. Funkcjonariusze tzw. patrolu szkolnego przypominają dzieciom zagadnienia dotyczące odpadów, ich segregacji, co to jest smog i jak powstaje. Na zakończenie takich zajęć odbywa się pokaz bezzałogowca w nalocie nad zaimprowizowany kopcący emitor. Działania te prowadzone są w ramach autorskiego programu profilaktycznego pt. „Mali strażnicy przyrody".
Foto: Straż Miejska w Bielsku-Białej