W najbliższy piątek w Cavatina Hall odbędzie się drugi z cyklu trzech koncertów Orkiestry Symfonicznej im. Leona Janaczka z Ostrawy.
Wszystkim, którzy oklaskiwali wrześniowy koncert z VII Symfonią Beethovena, przypominamy, że 10 listopada mogą się spotkać z tą orkiestrą ponownie. Nie zabraknie też oczywiście miejsc dla chętnych, którzy wybiorą się na pierwsze spotkanie z tym znakomitym zespołem orkiestrowym. W Cavatina Hall usłyszymy tym razem dzieła słynące ze swej urody, doceniane przez melomanów wielu pokoleń, wykonywane przez najlepsze orkiestry i wielokrotnie rejestrowane. Ale każde wykonanie utworu należącego go klastycznego kanonu literatury symfonicznej na żywo jest inne, niepowtarzalne, warte wysłuchania i przeżycia.
Jako pierwsza zabrzmi Uwertura Hebrydy op. 26 Feliksa Mendelssohna (1809 – 1849), która powstała pod wpływem wspomnień z pobytu kompozytora w Szkocji, gdzie między innym zwiedził Archipelag Hebrydy i Grotę Fingala na wyspie Staffa. To jedno z najpiękniejszych dzieł symfonicznych.
Po nim usłyszymy jeden z najtrudniejszych utworów skomponowanych na wiolonczelę – Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 102 Dymitra Szostakowicza (1906 – 1975). Kompozytor napisał go dla swego przyjaciela Mścisława Rostropowicza uważanego za największego wiolonczelistę wszechczasów. Wykonania tego utworu tym razem podejmie się Johannes Moser, profesor Hochschule fur Musik und Tanz w Kolonii, który przez magazyn Gramophone okrzyknięty został „jednym z najlepszych w zadziwiającej galerii młodych wirtuozów wiolonczeli”. Ten niemiecko-kanadyjski wiolonczelista występuje z czołowymi orkiestrami, nagrał płyty, które otrzymały prestiżowe nagrody. Johannes jest fanem wiolonczeli elektrycznej, która daje nowe możliwości interpretacyjne. Stara się docierać do odbiorców w każdym wieku, poczynając od przedszkolaków.
Na zakończenie usłyszymy II Symfonię c-moll op. 17 Piotra Czajkowskiego (1840-1893), jedną z bardziej radosnych spośród siedmiu, które napisał ten kompozytor sławny na świecie przede wszystkim jako autor oper i baletów. Symfonia z roku 1872 odniosła sukces już w dniu premiery, ale Czajkowski nie był z niej zadowolony i w późniejszych latach przekomponował część otwierającą i skrócił finał. W takiej poprawionej wersji wykona ją Orkiestra Symfoniczna z Ostrawy, którą podczas tego koncertu poprowadzi Alpesh Chuhun z Wielkiej Brytanii. Studiował grę na wiolonczeli i dyrygenturę w Manchesterze, swe umiejętności doskonalił pod okiem jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskiego pochodzenia, Stanisława Skrowaczewskiego. Współpracuje z wieloma orkiestrami tej klasy, co London Philharmonic Orchestra, Orchestra Nazionale RAI, Royal Philharmonic Orchestra oraz wybitnymi solistami i śpiewakami.
Wieczór zapowiada się więc ciekawie, a wszystkie punkty programu można nazwać symfonicznymi perełkami, co postarają się udowodnić wykonawcy, korzystając ze swych wysokich umiejętności i ze świetnych właściwości akustycznych Cavatina Hall.