Ta monografia zainteresuje nie tylko bielszczan. Książnica Beskidzka zaprasza na spotkanie promujące książkę autorstwa Patryka Oczki pt. „Nie tylko dla dzieci. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej 1947-2021”.
Książka wydana została przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego i Książnicę Beskidzką w Bielsku-Białej. Autor jest doktorem, historykiem sztuki, adiunktem w Instytucie Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W swoich badaniach zajmuje się sztukami wizualnymi oraz urbanistyką i architekturą drugiej połowy XX wieku.
Bogato ilustrowana publikacja prezentuje historię i dorobek tytułowej wytwórni. Skupia się m. in. na rozwoju stylistyki bielskich filmów animowanych, rozwoju technik animacji i bazy produkcyjnej czy podejmowanych tematach.
We wstępie można przeczytać: „Gdy mówimy – niezależnie od miejsca i czasu – o bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, zwykle jako pierwsze pojawia się skojarzenie z najbardziej znanymi bohaterami bajek: Bolkiem i Lolkiem oraz Reksiem. W dalszej kolejności, najczęściej w zależności od wieku rozmówcy, padają imiona kolejnych postaci: Błękitnego Rycerzyka, Baltazara Gąbki, Pampaliniego, Kapitana Klipera i przynajmniej kilku innych. To bohaterowie, którzy weszli do kanonu naszych wyobrażeń. […] Znane serie rysunkowe to jednak tylko fragment dorobku bielskiej wytwórni. W tym czasie zrealizowano w niej blisko tysiąc filmów, zarówno tych dla dzieci, jak i dorosłych; seryjnych oraz indywidualnych, zwanych też czasem pojedynczymi. Powstawały w kilku technikach – oprócz najpopularniejszej, czyli rysunkowej, wykorzystywano również wycinankową, repollero i kombinowaną. Filmy te reprezentują różne wartości, tak pod względem treści, jak i formy. Począwszy od produkcji zdecydowanie chybionych, poprzez solidne, a czasem mniej lub bardziej poprawne rzemiosło, aż po dzieła na najwyższym poziomie artystycznym.”
Spotkanie promocyjne z udziałem autora oraz wydawców będzie mieć miejsce w Książnicy Beskidzkiej we czwartek 9 stycznia o godz. 17:00. Patronat honorowy nad wydaniem publikacji objęło Stowarzyszenie Historyków Sztuki.