Pod koniec ubiegłego roku Rada Miejska powołała do życia nową instytucję kultury. Od tamtego momentu minęło już pół roku. Czym więc dziś zajmuje się Instytut Kultury Miejskiej – Miasto Splotów?
Głównym celem powołania Miasta Splotów jest przygotowanie jak najlepszej kandydatury Bielska-Białej w ramach ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. I to właśnie ta aktywność skupia największą część uwagi pracowników instytucji – dowiedzieliśmy się od Rafała Sakowskiego, pełniącego obowiązki dyrektora Instytutu Kultury Miejskiej.
Ale co dokładnie w tym oraz innych obszarach robi Miasto Splotów?
Jak zauważył Rafał Sakowski, obecnie pracownicy Instytutu Kultury Miejskiej skupiają się na tworzeniu drugiej, rozszerzonej wersji BidBooka w procesie aplikowania Bielska-Białej o tytuł ESK2029. Dokument musi być przygotowany na 1 sierpnia. Realnie jednak prace już dziś są na finiszu, gdyż następnie ich opracowaniem muszą zająć się graficy.
Ponadto Miasto Splotów przygotowuje się do oficjalnego zaprezentowania w Warszawie kandydatury Bielska-Białej. Od tego zależy naprawdę wiele.
Ale to nie koniec działań. W związku z przygotowywaniem się miasta do walki o prestiżowy tytuł na Podbeskidziu odbędzie się także konferencja związana z marką Europejskiej Stolicy Kultury. Organizacja wydarzenia z udziałem osób zaangażowanych w obszar ESK od wielu lat również należy do zadań Instytutu Kultury Miejskiej. Spotkanie z ich udziałem odbędzie się w czerwcu w Książnicy Beskidzkiej.
Kolejnym zadaniem Instytutu Kultury Miejskiej realizowanym wspólnie z partnerami jest przygotowywanie konkursu na dramat. Konkurs jest przeznaczony dla młodzieży ze szkół średnich.
Natomiast kilka dni temu w ramach zawodów enduro w Bielsku-Białej Instytut Kultury Miejskiej Miasto Splotów organizował warsztaty dla fotografów z uwieczniania wydarzeń sportowych. Organizowano także wydarzenia związane ze street artem.
Miasto Splotów ma jednak plany sięgające poza koniec września, gdy ostatecznie dowiemy się, które z polskich miast zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029. Instytut Kultury Miejskiej ma bowiem trwać niezależnie od wyników (choć oczywiście wszyscy trzymamy kciuki za Bielsko-Białą). Jesienią planowane jest wsparcie Teatru Lalek Banialuka w ramach festiwalowych wydarzeń plenerowych. W listopadzie zaś do Bielska-Białej zjadą się światowej sławy specjaliści zajmujący się zagadnieniem związków kultury ze zdrowiem (nie tylko psychicznym, ale i fizycznym).
Instytut Kultury Miejskiej ma istnieć niezależnie od tego, które miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury. Jak powiedział nam bowiem Rafał Sakowski, w przygotowania do walki o ów tytuł włożono wiele pracy oraz zrealizowano i rozpoczęto dużą liczbę projektów. Warto więc, by kontynuować w mieście wdrażanie pozytywnych zmian w obszarze kultury.
Dziś na Instytut Kultury Miejskiej składa się Punkt 11 (istniejący już wcześniej, ale niedawno przeniesiony do Miasta Splotów) i pracownicy związani bezpośrednio z Instytutem. W sumie jest to więc grono kilku osób oddanych idei Miasta Splotów rozumianej nie jako nazwa instytucji, ale pewna wizja kultury w Bielsku-Białej. Oprócz pracowników z Instytutem Kultury Miejskiej współpracuje na różnych zasadach wiele osób. W tym gronie znajdziemy kilka znanych nazwisk.
Na początku roku w Punkcie 11 odbywały się „tematyczne wtorki”. Wówczas przy ul. 11 Listopada rozmawiano z mieszkańcami o ich wizjach i potrzebach związanych z ubieganiem się miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
Główna siedziba Instytutu Kultury Miejskiej – Miasto Splotów mieści się na ulicy Cieszyńskiej 15.
foto: Paweł Sowa/UM Bielsko-Biała